»Danes smo naredili zelo velik korak k formalni ratifikaciji švedskega članstva v Natu. Danes je bil zelo dober dan za Švedsko,« je po dogovoru s turškim predsednikom Erdoganom sporočil Kristersson.

Turški predsednik je po besedah generalnega sekretarja Nata Jensa Stoltenberga zagotovil, da bo protokol o švedskem pristopu k Natu posredoval turškemu parlamentu in zagotovil ratifikacijo.

Ankara in Stockholm sta se strinjala, da bosta nadaljevala sodelovanje na področju boja proti terorizmu, med drugim v okviru novega varnostnega partnerstva. Strani pa sta v skupni izjavi naslovili tudi najnovejšo Erdoganovo zahtevo po nadaljevanju pristopnih pogajanj Turčije z EU. Švedska se je strinjala, da bo kot članica EU aktivno podpirala napore za oživitev turškega pristopnega procesa, piše v skupni izjavi.

Predsednik Evropskega sveta Charles Michel, ki se je danes v litovski prestolnici tudi sestal z Erdoganom, je na Twitterju pozdravil dogovor. »Dobre novice iz Vilniusa,« je zapisal.

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa je dogovor označila za zgodovinski korak.

Podporo turškega predsednika švedskemu članstvu v Natu je že pozdravil tudi ameriški predsednik Joe Biden. »Pripravljen sem sodelovati s predsednikom Erdoganom in Turčijo pri krepitvi obrambe in odvračanja v evroatlantskem območju,« je v izjavi sporočil Biden. Kot je dodal, se veseli, da bo lahko pozdravil Švedsko kot 32. članico Nata.

Da se veselijo skorajšnjega članstva Švedske, je sporočil tudi britanski premier Rishi Sunak. »To je zgodovinski trenutek za Nato, zaradi katerega bomo vsi varnejši,« je še zapisal na Twitterju.

Odločitev Turčije, da na predvečer vrha Nata umakne blokado švedskim prizadevanjem za pridružitev zavezništvu, je pozdravila tudi nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock. »Pot za ratifikacijo članstva Švedske v Natu je končno odprta,« je zapisala na Twitterju.

Voditelji držav članic Nata bodo v torek začeli dvodnevni vrh zavezništva, v ospredju katerega bo približevanje Ukrajine, pa tudi krepitev obrambnih izdatkov.