Selektor Uroš Zorman je med 16 igralcev prvič uvrstil tudi rekonvalescenta in (so)stebra obrambe Mateja Gabra (Pick Szeegd), a tudi to ni pomagalo do zmage, ki bi Sloveniji na široko odprla pot med osem najboljših reprezentanc na svetu. Še več: Španci so na 14. medsebojni tekmi dosegli že dvanajsto zmago (ob le po enem porazu in remiju), včerajšnji izid v dvorani Tauron Arena v Krakovu pa je bil enak kot na EP 2018 na Hrvaškem, a s to razliko, da so se takrat veselili Slovenci. Španija si je tokrat že krog pred koncem drugega dela SP priigrali napredovanje v četrtfinale, o prvem mestu v skupini v Krakovu pa bo jutri ob 21. uri odločala njena tekma z aktualnimi olimpijskimi prvaki Francozi.

»Seveda smo zelo razočarani. Na prvih štirih tekmah smo igrali dobro, tudi proti Španiji, a nekaj napak v obrambi nas je pokopalo. Predvsem odbite žoge po Lesjakovih obrambah, ki so večinoma šle v njihove roke. Takšnih stvari si v igri enostavno ne smeš privoščiti, kajti na pomembnih tekmah odločajo malenkosti, te pa so bile tokrat na njihovi strani. Škoda,« je razplet ocenil Borut Mačkovšek, ki je dosegel tri gole ob enem zgrešenem strelu. Igralec Picka iz Szegeda je bil po minutaži na igrišču (36 minut in 35 sekund) četrti slovenski reprezentant za Blažem Jancem (58:42), Tilnom Kodrinom (50:54) in Aleksom Vlahom (42:47).

Oče Talant gledal sinova

Slovenci so začetni zaostanek z 2:6 in 3:7 hitro izničili ter sredi prvega polčasa ujeli rezultatski priključek (7:7), predvsem po zaslugi odličnega Urbana Lesjaka, ki je do odhoda na odmor zbral kar devet obramb. V 27. minuti so si po čudovitem cepelinu med Mačkovškom in Jancem priigrali prvo vodstvo (14:13), po peti in sočasno zadnji prednosti s plus ena (19:18 v 37. minuti) pa je sledil velik padec v igri. Trije zaporedni goli ekipe selektorja Jordija Ribere so pomenili začetek konca slovenskih sanj o četrtfinalu, v zadnji četrtini pa se je razigral še 25-letni Daniel Dušebajev, brat pet let starejšega Alexa, oba pa je s tribune spremljal oče Talant, nekdanji vrhunski rokomet in španski reprezentant ter zdajšnji trener poljskih Kielc, kjer oba tudi igrata. Daniel, ki je bil v sezoni 2017/18 s strani Kielc posojen v Celje Pivovarno Laško, je v tem delu igre dosegel štiri gole, od tega tri v zadnjih petih minutah, in Španci so v 57. vodili za nedosegljivih šest (29:23).

Zormanova četa je morali na četrti tekmi na letošnjem SP priznati drugi poraz (prvi proti Franciji) in si še dodatno poslabšala že tako katastrofalno statistiko na medsebojnih tekmah. In to kljub temu, da je bila odstotkovno uspešnejša pri strelih na gol (70-66) in da sta slovenska vratarja skupaj zbrala več obramb kot španska (12-9). »Prvi polčas smo odigrali zelo dobro, v drugem pa padli. Naredili smo tudi nekaj tehničnih napak in nismo bili dovolj zbrani, ukvarjali pa smo se tudi z drugimi stvarmi. Imeli smo tudi svoje priložnosti, a jih nismo izkoristili. Španci so to izkoristili in na koncu (pre)visoko zmagali, vseeno pa smo se predstavili v dostojni luči,« je dejal selektor Uroš Zorman.

Zorman jezen na Šveda

Na vprašanje, katere druge stvari je imel v mislih, je jasno odgovoril, da gre za švedska sodnika Mirzo Kurtagića in Mattiasa Wetterwika. »Če smo čisto iskreni, sodniški kriterij v drugem polčasu ni bil pravi oziroma v našo škodo. Rokomet je takšen šport, v katerem imajo sodniki žal škarje in platno v svojih rokah. Seveda je najlažje reči, da se ne smemo ukvarjati s sodniki, a če ti vzameta tri, štiri žoge na tako izenačeni tekmi, je to zelo veliko. Toda s tem se pač moramo sprijazniti in se ne smemo jeziti. Zdaj je prepozno in časa ni mogoče zavrteti nazaj,« je o sodnikih dodal Zorman.

Razočaran je bil tudi kapetan Jure Dolenec, s sedmimi goli prvi strelec tako Slovenije kot celotne tekme. »Bili smo blizu, a v končnici popustili. Nasploh smo v drugem polčasu igrali precej slabše kot v prvem tako v obrambi kot v napadu. Španci so tri, štiri gole dosegli iz drugega poskusa po odbitih žogah, štiri ali pet pa ob dvignjenih rokah sodnikov za pasiven napad. In tudi to so malenkosti, ki so odločile tekmo, o nekaterih drugih zadevah pa ne želim in ne smem govoriti. A upam, da se bomo iz vsega tudi česa pametnega naučili,« se nadeja levoroki ostrostrelec Jure Dolenec.

Kapetan ostaja optimist

Po mnenju člana francoskega Limogesa so odločile tudi večje izkušnje Špancev, ki so na zadnjih štirih velikih tekmovanjih osvojili štiri kolajne: zlato na EP 2020, srebro na EP 2022 ter brona na OI 2020 in SP 2021). »Oni znajo igrati pomembne in odločilne tekme na velikih tekmovanjih, saj so vedno v igri za odličja. Glede na to, kar se je v zadnjih dveh letih dogajalo z našo reprezentanco in kje smo bili, je to prvenstvo velik korak naprej. Prepričan sem, da bodo za slovenski rokomet kmalu prišli še lepši časi.«

Skupina I (Krakov), 2. krog: Slovenija – Španija 26:31 (15:15), Iran – Francija 29:41 (14:18), Črna gora – Poljska 20:27 (8:11), pari 3. kroga (jutri): Slovenija – Črna gora (15.30), Poljska – Iran (18.00), Španija – Francija (21.00), skupina II (Göteborg), 2. krog: Zelenortski otoki – Portugalska 23:35 (12:14), Brazilija – Madžarska 25:28 (14:14), Islandija – Švedska 30:35 (16:17), vrstni red: Švedska 8, Portugalska 5, Islandija in Madžarska po 4, Brazilija 3, Zelenortski otoki 0, pari 3. kroga (jutri): Zelenortski otoki – Madžarska (15.30), Brazilija – Islandija (18.00), Švedska – Portugalska (20.30), skupina III (Katovice), 2. krog (danes): Srbija – Argentina (15.30), Katar – Norveška (18.00), Nizozemska – Nemčija (20.30), skupina IV (Malmö), 2. krog (danes): Bahrajn – Egipt (15.30), Hrvaška – Belgija (18.00), ZDA – Danska (20.30).