Elektrarna bo po pojasnilih Elektra Ljubljana svojo moč prilagajala glede na trenutno stanje omrežja in kritične točke v njem.

»Zdaj vzpostavljamo sistem, ki bo spremljal kritične točke v omrežju glede na napetostne razmere. Napetost namreč merimo v kritični točki omrežja, ki je na drugi lokaciji, kot je postavljena sončna elektrarna. Meritve se pošljejo v distribucijski center vodenja, kjer jih preračunamo in potem pošljemo signale na sončno elektrarno, da zmanjša proizvodnjo, ko se pojavi težava,« je dinamično prilagoditev moči pojasnil predsednik uprave družbe Aleksander Zupančič.

Z uvedbo takšnega načina krmiljenja elektrarn predvidevajo, da se bo število zavrnjenih vlog zmanjšalo za polovico. »Večino vlog za priklop sončnih elektrarn in drugih obnovljivih virov na omrežje namreč zavrnemo zaradi težav z napetostjo in ne toliko zaradi preobremenitev,« je pojasnil Zupančič.

Poudaril je, da bodo lahko tako priklopili več elektrarn in na letni ravni povečali proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov. »Veseli smo, da bo imelo lahko še več ljudi svoje elektrarne,« je dodal.

Nova sončna elektrarna naj bi začela delovati z novim letom. Z desetimi kilovati največje moči se po navedbah Elektra Ljubljana uvršča med povprečne samooskrbne elektrarne.