Ministrica je v odgovoru poudarila, da ni zlorabila institucij v politične namene in da je bil postopek predčasnega odpoklica veleposlanika Toneta Kajzerja izveden v skladu z vsemi predpisi na podlagi ugotovljenih kršitev.

V interpelaciji, ki so jo vložili 22. septembra, poslanci SDS zunanji ministrici očitajo zlorabo diplomatsko-konzularne mreže zaradi selektivnega zbiranja podpisov volivcev za eno predsedniško kandidatko, s čimer je bila po njihovem ustvarjena neenakost pred zakonom.

Očitajo ji tudi kršenje zakona o zunanjih zadevah, ker se o odpoklicu veleposlanika v ZDA Toneta Kajzerja ni posvetovala s predsednikom republike Borutom Pahorjem.

Povod za interpelacijo proti ministrici Fajon je afera z zdaj že nekdanjim veleposlanikom v ZDA Kajzerjem, ki ga je vlada odpoklicala zaradi kršitve zakona o zunanjih zadevah. Kajzer, ki je bil imenovan v času vlade Janeza Janše, je nepooblaščeno poslal depešo ministrstva predsedniku SDS Janši, ta pa je posnetek zaslona objavil na Twitterju.

Depeša je govorila o zaprosilu notranjega ministrstva, naj tudi diplomatsko-konzularna predstavništva na opaznem mestu objavijo naslov, na katerega volivci lahko pošiljajo podporo kandidaturi Nataši Pirc Musar za predsedniške volitve.

Interpelacija o delu in odgovornosti je druga, ki jo je v tem mandatu vložila SDS. Le nekaj dni prej je vložila interpelacijo zoper notranjo ministrico Tatjano Bobnar, ki ji očitajo zlorabo funkcije, zavajanje javnosti in opustitev dolžnostnih ravnanj.

Tanja Fajon bo četrta vodja diplomacije, ki se bo v DZ morala soočiti z interpelacijo. Pred njo so se morali v parlamentu zagovarjati zunanji ministri Karl Erjavec, Dimitrij Rupel in Zoran Thaler. Slednji je bil doslej tudi edini, ki se je moral zaradi interpelacije posloviti od položaja. Da bi interpelacija uspela, jo mora podpreti večina od 90 poslancev, kar pa je v trenutni razporeditvi sil v državnem zboru malo verjetno.