Spirit Slovenija je aprila letos objavil javni poziv osnovnim in srednjim šolam za dodelitev spodbud, namenjenih izvajanju aktivnosti za spodbujanje ustvarjalnosti, podjetnosti in inovativnosti med mladimi v letih 2022 in 2023. Na poziv se je odzvalo rekordno število osnovnih in srednjih šol, kar 110, zato je agencija prvotno razpisana sredstva v višini 250.000 evrov povečala na 409.200 evrov ter s tem omogočila izvedbo aktivnosti 104 prijavljenim šolam, ki so izpolnjevale pogoje.

Delavnice in startupovski konci tedna

V prihajajočem šolskem letu bo izvedenih 63 delavnic z ustvarjalnostjo in inovativnostjo do podjetnosti, na katerih udeleženci spoznajo temeljne mehke veščine podjetnosti. Potekalo bo tudi 76 startupovskih koncev tedna, kjer mladi razvijajo lastne ideje ali rešujejo izzive podjetij ali drugih organizacij ter 36 obšolskih dejavnosti za spodbujanje ustvarjalnosti, inovativnosti in podjetnosti. S tovrstnimi aktivnostmi želijo pri mladih spodbuditi razvoj osebnostnih lastnosti in veščin, ki so pomembne za podjetnost, kot so ustvarjalnost, samoiniciativnost ter sprejemanje tveganja in odgovornosti. Prav tako želijo mladim omogočiti osnovna znanja in stike s poslovnim svetom. Najboljše ekipe mladih se prijavijo na nacionalno tekmovanje v podjetniških idejah mladih Popri, ki ga skupaj organizirajo Primorski tehnološki park, Spirit Slovenija, ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo ter Slovenski podjetniški sklad.

Prijave presegle pričakovanja

»Mladi se danes hitreje in z večjo lahkotnostjo odločajo za samostojno podjetniško pot, saj v tem vidijo priložnost, da se dokažejo in ohranijo določeno mero neodvisnosti, svobode in fleksibilnosti. Verjamem, da mnoge k tej odločitvi spodbudi sodelovanje v programu Mladi,« je prepričan minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaž Han. V.d. direktorja Spirita Slovenija Rok Capl pa ugotavlja: »Zavedamo se, da je krepitev tovrstnih kompetenc pri mlajših generacijah ključnega pomena. Z veseljem ugotavljam, da rek Na mladih svet stoji, resnično drži. To dokazujejo letošnje prijave osnovnih in srednjih šol na javni poziv, ki so popolnoma presegle naša pričakovanja, beležimo namreč kar 64 odstotni porast v primerjavi z lanskim letom, kar je izjemno.«

Tudi usposabljanje učiteljev

V Spiritu opažajo, da vse več šol prepoznava pomen spodbujanja podjetniških kompetenc pri mladih. Prav z namenom, da bi dosegli čim večji krog mladih, so na agenciji programske aktivnosti usmerili tudi v usposabljanje in krepitev kompetenc učiteljev na tem področju. Tako so zanje že pred leti razvili nekaj vaj in orodij ter jih usposobili za izvajanje šolskih in obšolskih aktivnosti po metodi ZUIP (Z ustvarjalnostjo in podjetnostjo do inovativnosti). »Med redkimi v Evropi smo pred sedmimi leti začeli izvajati tudi startupovske vikende za učitelje. Učiteljem in profesorjem smo želeli omogočiti izkušnjo procesa, skozi katerega gre vsak pravi podjetnik, in ki jo bodo pri izvajanju aktivnosti na šolah lahko prenesli na svoje dijake,« je še povedal Rok Capl.