Izstrelitev je potrdil tudi japonski obrambni minister Nobuo Kiši in dodal, da je raketa letela na višini približno 550 kilometrov in preletela razdaljo 300 kilometrov. Opozoril je, da letošnji pogosti severnokorejski preizkusi orožja predstavljajo grožnjo celotni regiji in so popolnoma nesprejemljivi.

Po mnenju analitikov je Pjongjang z izstrelitvijo, ki jo je izvedel štiri dni pred predsedniškimi volitvami v Južni Koreji, želel izraziti svoje nezadovoljstvo z odhajajočim predsednikom Moon Jae Inom, ki je posredoval pri Kimovem prvem vrhu z nekdanjim ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom.

»Zdi se, da Kim čuti, da Moon po propadu vrha v Hanoju ni storil dovolj,« je dejal raziskovalec severnokorejskih študij Ahn Chan Il. Pjongjang pa se je posledično odločil, da bo dal prednost svoji vojaški agendi, ne glede na to, kaj misli Južna Koreja, je dodal.

Bolj kot rakete pomembna brezposelnost mladih

Analitiki prav tako poudarjajo, da napetosti s Severno Korejo niso več glavna tema na južnokorejskih volitvah, saj sta na vrhu seznama vprašanj, ki skrbijo volivce, dohodkovna neenakost in brezposelnost mladih. Če bo Moonova vladajoča stranka v sredo izgubila, pa bi to lahko pomenilo spremembo politike Seula do Severne Koreje. Eden od dveh vodilnih kandidatov, nekdanji tožilec Yoon Suk Yeol, je že zagrozil s preventivnim napadom na jedrsko oboroženo južnokorejsko sosedo.

Južnokorejski svet za nacionalno varnost je obsodil večkratno izstreljevanje balističnih raket Pjongjanga in v svoji izjavi poudaril, da bodo še natančneje nadzorovali severnokorejske jedrske in raketne objekte, kot sta Yongbyon in Punggye-ri.

Po mnenju strokovnjakov naj bi Pjongjang z novimi poskusi izstrelitev skušal izkoristiti dejstvo, da je pozornost ZDA usmerjena v vojno v Ukrajino. Ukrajina, ki je iz hladne vojne izstopila s precejšnjimi zalogami jedrskega orožja se je v devetdesetih letih prejšnjega stoletja odpovedala svojemu arzenalu.

»Zdi se, da Severna Koreja s temi poskusi sporoča, da je drugačna od Ukrajine, in opozarja svet, da ima lasten sistem jedrskega orožja,« je dejal profesor na Univerzi za severnokorejske študije Yang Moo Jin.