Skupno število covidnih bolnikov, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, se je povečalo za 17, število bolnikov na intenzivnem zdravljenju se je v primerjavi z dnevom prej zmanjšalo za pet. Najmlajši hospitaliziran bolnik je star 21 let, prav tako najmlajši bolnik na intenzivni negi.

Število aktivnih primerov okužb se je v primerjavi z dnevom prej povišalo za 7615. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov, ki trenutno znaša 11.058, je v primerjavi s predhodnim dnem višje za 584. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev znaša 5982, kar je 362 več kot dan prej. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 126.251 aktivnih okužb.

V primerjavi z minulim ponedeljkom, ko so opravili 13.803 PCR-testov in potrdili 8681 okužb, so ta ponedeljek potrdili 4091 okužb več. Delež pozitivnih testov se je glede na minuli ponedeljek povečal za 12,3 odstotne točke. V ponedeljek so opravili tudi 114.236 hitrih testov, katerih pozitivne rezultate preverjajo še s PCR-testi.

Po podatkih vlade je z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 trenutno cepljenih 1.259.605 ljudi, kar predstavlja 60 odstotkov populacije. Z vsemi odmerki je cepljenih 1.207.103 ljudi, kar je 57 odstotkov prebivalstva.

Med starejšimi od 18 let je s prvim odmerkom cepljenih 70 odstotkov prebivalstva, z vsemi odmerki pa 67 odstotkov. S prvim odmerkom je cepljenih 80 odstotkov starejših od 50 let, z vsemi pa 78 odstotkov. Poživitveni odmerek je po aktualnih podatkih prejelo 575.535 ljudi.

Po nekaterih ocenah smo pretekli teden že dosegli vrh petega vala

Po modelu Janeza Žiberta, profesorja na Zdravstveni fakulteti Univerze v Ljubljani in člana covid-19 sledilnika, smo vrh dosegli pretekli teden, ta teden pa bomo potrdili med 55 in 60 tisoč okužb.

Minuli teden so pri nas skupaj potrdili več kot 73.000 novih primerov koronavirusnih okužb, daleč največ od začetka epidemije in dobrih 28.000 več kot teden prej. Število hospitaliziranih covidnih bolnikov je rahlo zraslo, zmanjšalo pa se je število tistih na intenzivni terapiji. Umrlo je 80 bolnikov s covidom-19, skoraj dvakrat toliko kot v tednu prej.

Raziskava: Poživitveni odmerek zelo učinkovito ščiti pred smrtjo zaradi covida

Novi podatki o cepljenih in necepljenih v Avstriji kažejo, da cepljenje proti covidu-19 zelo dobro ščiti pred hudim potekom bolezni in smrtjo, poživitveni odmerek pa še bistveno bolj. Trije odmerki cepiva zagotavljajo 99-odstotno učinkovitost pred smrtjo v primerjavi z necepljenimi, je pokazala analiza avstrijskega raziskovalnega inštituta GÖG.

Analiza, ki jo je za Avstrijo opravil nacionalni raziskovalni inštitut Gesundheit Österreich GmbH (GÖG), je pokazala, da trije odmerki cepljenim zagotavljajo 99,2-odstotno učinkovitost pred smrtjo v primerjavi z necepljenimi. Dva odmerka pa 92,6-odstotno učinkovitost, pri čemer je jeseni opaziti zmanjšanje zaščite pred okužbami.

»Rezultat za Avstrijo je skladen z drugimi mednarodnimi študijami,« je za avstrijsko tiskovno agencijo APA povedal strokovnjak za analizo zdravstvenega sistema pri GÖG Lukas Rainer. Vendar se podatki nanašajo predvsem na koronavirusno različico delta. Kar se različice omikron tiče, je po Rainerjevih besedah še potreben čas, da bi lahko dali veljavne izjave.

Trenutna analiza zajema obdobje od začetka februarja 2021 do 13. januarja, podatki za tretji odmerek cepiva pa so izračunani od 1. oktobra. V Avstriji so doslej zabeležili okoli 14.000 primerov smrti zaradi covida-19. Med njimi je bilo od prvega zaključenega kroga cepljenja v začetku februarja 2021 okoli 5600 smrti, od tega se je okoli 4500 smrti nanašalo večinoma na ljudi, ki niso bili v celoti cepljeni, še navaja GÖG. Toda zaradi covida je umrlo tudi 95 ljudi, ki so bili trikrat cepljeni, od tega je bila večina starih 75 let ali več.

Zelo majhne razlike med starostnimi skupinami

Rezultati so bili zbrani po koledarskih mesecih in po starostnih skupinah. Pokazalo se je, da je imelo cepljenje s tremi odmerki različnih razpoložljivih cepiv v vseh starostnih skupinah 98- do 100-odstotno podobno visoko učinkovitost pri preprečevanju smrti. Po Rainerjevem mnenju je bilo »presenetljivo«, da so opazili zelo majhne razlike med starostnimi skupinami.

V skupini ljudi, ki so bili dvakrat cepljeni, je bila stopnja umrljivosti v večini mesecev opazovanja več kot desetkrat nižja kot v primerjalni skupini necepljenih. To je pokazalo, da cepivo z več kot 90-odstotno učinkovitostjo ščiti pred smrtjo.

»Trenutni rezultati študije še enkrat potrjujejo - cepljenje proti covidu-19, predvsem poživitveni odmerek, nas ščiti pred hudim potekom bolezni, ki se v najslabšem primeru lahko konča celo s smrtjo,« je izsledke analize komentiral avstrijski minister za zdravje Wolfgang Mückstein in pri tem vnovič pozval k cepljenju in prejemu poživitvenega odmerka, še poroča APA.

Obvezno cepljenje proti covidu-19 bo v Avstriji od februarja obvezno za vse, ki so starejši od 18 let in imajo stalno ali začasno prebivališče v tej državi. Do sredine marca je predvideno prehodno obdobje brez kazni, sicer je za kršitelje predvidena globa do 3600 evrov.

V Izraelu priporočajo četrti odmerek za vse odrasle

Strokovna komisija izraelske vlade je danes priporočila poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19 za vse, starejše od 18 let. Prejeli bi ga lahko po petih mesecih od prejema tretjega odmerka ali prebolelosti.

»Odločitev je bila sprejeta glede na pozitivne rezultate, ki kažejo od tri do petkrat večjo zaščito pred hudim potekom bolezni po četrtem odmerku cepiva,« je sporočil strokovni organ izraelske vlade. Zaščita pred okužbo naj bi bila medtem pri štirikrat cepljenih dvakrat večja kot pri trikrat cepljenih, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Priporočilo odbora mora pred razširitvijo izraelske kampanje za cepljenje proti covidud-19 odobriti še izraelski minister za zdravje Nahman Aš. V državi sicer ni širokega soglasja o potrebi za poživitveni odmerek.

Izrael je pred tem že uvedel četrti odmerek cepiva proti covidu-19 za ljudi, starejše od 69 let, ter druge ogrožene skupine. Doslej je bilo v državi štirikrat cepljenih več kot 600.000 ljudi od skupaj dobrih devet milijonov prebivalcev.

Pretekli teden je vodilna raziskovalka študije o učinkovitosti četrtega odmerka, direktorica oddelka za nalezljive bolezni v medicinskem centru Šeba v Tel Avivu Gili Regev Johaj dejala, da prvi rezultati njene študije kažejo, da četrti odmerek ni zagotovil veliko dodatne zaščite.

Izrael je sicer danes že drugi dan zapored zabeležil rekordno dnevno število okužb z novim koronavirusom. V ponedeljek so našteli 83.088 novih primerov, danes pa 83.613. Aktivno število okužb v državi je s tem naraslo na slabih 600.000. V zadnjih sedmih dneh so zabeležili 125 smrti za posledicami covida-19, v kritičnem stanju je 228 covidnih bolnikov.