Drugi dan zapored smo v Sloveniji zabeležili rekordno število novih okužb s koronavirusom. V torek je bilo pozitivnih 7420 izvidov PCR testov, kar je 2256 več kot v ponedeljek, ko so pristojni potrdili 5164 novih okužb.

Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 45.459 aktivnih okužb, sedemdnevno povprečje pa znaša 4367. Število aktivnih primerov okužb se je v torek v primerjavi z dnevom prej povečalo za 5553, sedemdnevno povprečje potrjenih primerov pa je višje za 476. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev znaša 2142, kar je 263 več kot dan prej. V torek so opravili tudi 84.322 hitrih testov, katerih pozitivne rezultate preverjajo še s PCR-testi.

Skupno število covidnih bolnikov, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, se je zmanjšalo za 15, šest manj jih potrebuje intenzivno nego. Najmlajši covidni bolnik na navadnem oddelku je star 27 let, na intenzivni negi pa 16 let, je objavila vlada. Umrlo je 10 covidnih bolnikov več kot dan prej.

Po podatkih vlade je z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 trenutno cepljenih 1.254.613 ljudi, kar predstavlja 59 odstotkov populacije. Z vsemi odmerki je cepljenih 1.197.788 ljudi, kar je 57 odstotkov prebivalstva.

Med starejšimi od 18 let je s prvim odmerkom cepljenih 70 odstotkov prebivalstva, z vsemi odmerki pa 67 odstotkov. S prvim odmerkom je cepljenih 80 odstotkov starejših od 50 let, z vsemi pa 77 odstotkov. Poživitveni odmerek je po aktualnih podatkih prejelo 516.729 ljudi.

Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 45.459 aktivnih okužb, sedemdnevno povprečje pa znaša 4367. Število aktivnih primerov okužb se je v torek v primerjavi z dnevom prej povečalo za 5553, sedemdnevno povprečje potrjenih primerov pa je višje za 476.

Posvetovalna skupina proti uvedbi obveznega cepljenja proti covidu-19, podpira pa pogoj PC

Kot pišemo v današnjem Dnevniku, je posvetovalna skupina za cepljenje pri NIJZ pod vodstvom Bojane Beović na sestanku 5. januarja sprejela stališče, da uvajanje obveznega cepljenja proti covidu-19 v dani situaciji ni primerno. Zaradi trenutne epidemiološke situacije pa člani skupine podpirajo takojšnjo uvedbo pogoja preboleli, cepljeni (PC), je razvidno iz zapisnika sestanka.

Člani skupine pa za pripravo na morebitne nove epidemijske valove, ki bi povzročili veliko povečanje števila hospitalizacij covidnih bolnikov, hkrati predlagajo izdelavo operativnega načrta, ki bi omogočil učinkovito uvedbo in izvedbo obveznega cepljenja, piše v zapisniku, ki je objavljen na spletnih straneh NIJZ.

Predstavnica NIJZ je člane skupine seznanila tudi s spremembami v predlogu programa cepljenja za leto 2022. Ena od predlaganih sprememb je, da se cepljenje proti covidu-19 »navede tudi v poglavju Cepljenje zaposlenih«. Kot piše v zapisniku, bi to omogočilo, da bi specialist medicine dela vključil cepljenje proti covidu-19 za določena delovna mesta v izjavo o varnosti z oceno tveganja delovnega mesta.

Posvetovalna skupina je na sestanku tudi posodobila priporočila glede cepljenja s poživitvenimi odmerki cepiva proti covidu-19 in glede cepljenja prebolevnikov. Skupina po novem priporoča cepljenje osebam, ki so prebolele covid-19, en do šest mesecev po preboleli bolezni. Če je bila oseba pred okužbo s koronavirusom polno cepljena, pa skupina prejem poživitvenega odmerka priporoča tri do šest mesecev po preboleli bolezni, je včeraj pojasnil minister za zdravje Janez Poklukar.

Jutri se začenjajo drugi Dnevi cepljenja

Vodstva zdravstvenih zavodov zaradi hitrega širjenja nove različice virusa omikrona k cepljenju pozivajo vse necepljene prebivalce kot tudi tiste, ki potrebujejo poživitveni odmerek. Nova cepilna akcija pod sloganom »Stopimo skupaj! Varno in zdravo naprej« bo potekala od 13. do 15. januarja, med dnevi cepljenja pa se bo mogoče cepiti od 8. ure zjutraj do 20. ure zvečer.

Simona Repar Bornšek, vodja koordinacije in organizacije cepilnega centra ZD Ljubljana, je na današnji novinarski konferenci povedala, da bodo pri njih cepilna mesta odprta že od 7. ure zjutraj in do 20. ure, pri čemer bodo v četrtek popoldne cepili otroke od 5. do 12. leta starosti. Na voljo bosta cepivi Pfizer in Moderna.

Cepilni center bo, kot je pojasnila, tudi v času cepilnih dnevov lociran na Metelkovi ulici. Posamezen cepilni dan bo sestavljala kombinacija terminov za naročene in časovnih okvirov, znotraj katerih se bodo lahko cepili nenaročeni posamezniki. Čeprav zaradi kar šestih cepilnih mest in prilagajanja kadrov situaciji pretirane gneče ne pričakuje, pa vsem zainteresiranim svetuje, da na njihovi spletni strani preverijo zasedenost terminov in se po potrebi naročijo.

Repar Bornškova je sicer nad prvimi Dnevi cepljenja, ki so potekali decembra, zadovoljna. »Dnevno smo cepili več kot tisoč ljudi, število cepljenj pa se je decembra tudi sicer podvojilo, tudi pri otrocih od 5. do 12. leta. Če smo imeli prej dnevno po 70 cepljenj, jih je bilo decembra okoli 140,« je dejala. Približno 80 odstotkov ljudi se je cepilo s Pfizerjem, ena petina z Moderno, večina s poživitvenim odmerkom,

Tokrat pričakuje, da bo zanimanje za cepljenje vsaj enako, če ne večje. Želi si predvsem, da bi se jih več odločilo za prvi odmerek. »Cepljenje je najbolj učinkovit instrument proti covidu. Žal mi je, da imajo ljudje na voljo toliko nepreverjenih informacij. Ko se mi pokvari avto, ga peljem k osebi, ki se spozna na avtomobile, če se želim postriči, grem k frizerju. Upam, da bodo ljudje tudi glede cepljenja zaupali strokovnjakom,« je dejala Repar Bornškova.

Cepiva, kot dodaja, niso 100-odstotni učinkovita, a dejstvo je, da cepljeni zbolevajo v lažji obliki in predvsem nimajo dolgotrajnih posledic. Zdaj namreč vse bolj polnijo ambulante ljudje, ki trpijo za posledicami covida, je pojasnila.

V prihodnje v ZD Ljubljana cepljenja v ponedeljek in torek ne bodo omogočali, pač pa ga bodo organizirali v dneh pred koncem tedna. Tako bodo morebitni stranski učinki po cepljenju, kot je vročina, sledili v dneh ob koncu tedna, in ne med delovnim tednom, ko so ljudje večinoma v službah. Kot je še pojasnila vodja koordinacije, se je s takšno pobudo na cepilne centre obrnil minister za zdravje.

Cepivo Novavax naj bi bilo na voljo konec meseca

Cepiva Novavax, ki bo v Sloveniji predvidoma na voljo konec januarja, skupina še ni umestila v priporočila za cepljenje. To bodo storili, ko bo cepivo na voljo v Sloveniji. Ob tem so navedli, da je cepivo za zdaj odobreno le za osnovno cepljenje polnoletnih oseb z dvema odmerkoma v razmaku vsaj treh tednov. Predlagali so tudi pripravo odmevnejše promocijske kampanje za cepivo Novavax, ki je zasnovano na tehnologiji, ki se uporablja že dlje časa.