Kot je pojasnil predsednik DZ Igor Zorčič, poslanci na tokratni seji ne bodo odločali o predlogu zakona o ratifikaciji sporazuma med Slovenijo in OCCAR v celoti, ker je bil vložen predlog za razpis posvetovalnega referenduma o vprašanju, ki je vsebina tega predloga zakona. O slednjem bo tako DZ odločal šele po odločitvi o predlogu za razpis referenduma.

Vodja poslanske skupine Levice Matej Tašner Vatovec je ob napovedi stranke o vložitvi predloga za razpis posvetovalnega referenduma dejal, da je stališče stranke, da bi morali o tovrstnem poslu v trenutku, ko se izteka mandat sedanjega sklica DZ in ko sedanja vlada po oceni stranke nima nobene legitimnosti, »svoje povedati ljudje«, odločanje o ratifikaciji omenjenega sporazuma pa premakniti čim bolj v prihodnost.

Skoraj pol milijarde za oklepnike

Dejstvo je, da bi morali »o tako o pomembnih in velikih odločitvah, kot je skoraj pol milijarde evrov za nekaj oklepnikov, odločati ljudje na referendumu, predvsem pa na volitvah in izglasovati koalicijo, ki bo znala reči ne takšnim nesmotrnim nakupom orožja«, je dejal vodja poslanske skupine Levica.

Stranka je zatem v parlamentarni postopek že vložila zahtevo za razpis referenduma, s čimer naj bi v DZ zablokirali tudi današnje odločanje o ratifikaciji sporazuma z organizacijo OCCAR. V Levici so tudi predlagali, da se referendum izvede skupaj z volitvami v DZ oziroma da naj o tem vprašanju odloči naslednja vlada.

Ratifikacija sporazuma med Slovenijo in organizacijo OCCAR za nakup oklepnikov 8x8 boxer je sicer 8. decembra po polemični razpravi že dobila zeleno luč v parlamentarnem odboru za zunanjo politiko. Sporazum je osnova za sklenitev pogodbe o nakupu vozil z glavnim proizvajalcem oklepnikov, nemškim podjetjem Artec.

Na Morsu zatrjujejo, da je nabava bojnih vozil ključnega pomena za vzpostavitev najpomembnejše zmogljivosti slovenske vojske, srednje bataljonske skupine, ter da bi bilo treba postopek ratifikacije in veljavnosti sporazuma nujno izvesti do konca letošnjega leta.