Predsednica Zveze srednjih šol in dijaških domov Slovenije Frančiška Al-Mansour pravi, da vsekakor podpira samotestiranje dijakov, osveščanje, naj pride v šolo le zdrav dijak, in izvajanje pouka v šolskih prostorih. Pogoja PCT pa ne podpira. Če bo testiranje plačljivo, bo verjetno tudi za dijake, zato ti enostavno ne bodo več obiskovali pouka, je pojasnila in dodala, da dijaki iz socialno ogroženih družin ne bodo zmogli tega stroška.

»Tudi če bi dijakom ponudili testiranje brezplačno, je testiranje na dva dneva grozljivo. Ne vem, zakaj zaostrovanje pogojev in zakaj ti ne ostajajo taki, kot so bili ob koncu šolskega leta, ko so se dijaki testirali sami, zaposleni pa enkrat tedensko,« se sprašuje Al-Mansourjeva. Odgovore na vse dileme in vprašanja v zvezi z začetkom novega šolskega leta predsednica zveze srednjih šol pričakuje prihodnji teden na sestanku s pristojnim ministrstvom.

Nejasne informacije

Da so informacije v zvezi s pogojem PCT zelo nejasne, opozarja tudi predsednica Dijaške organizacije Slovenije (DOS) Maja Kalin. »Na našo prošnjo smo danes prejeli informacijo, da bomo imeli skupen sestanek z ministrstvoma za zdravje ter za izobraževanje, znanost in šport v ponedeljek. Tako upamo, da bomo lahko dobili malo več informacij kar se tiče pogoja PCT,« je dejala.

Odlok glede pogoja PCT za šole se ji sicer zdi v redu, a mora biti bolj dodelan, predvsem za testiranje, ki bo po napovedih postalo plačljivo. »Če bo tudi za dijake plačljivo, se postavlja vprašanje, kako bodo to zmogli dijaki iz socialno ogroženih družin, ali to pomeni, da bodo imeli omejen dostop do šolanja, ker si ne bodo mogli privoščiti teh testov,« je dejala Kalinova. Po njenih besedah je tudi nejasno, na koliko časa se bodo testi izvajali in kako se bo preverjalo izpolnjevanje pogoja PCT.

ŠOS: Naredili bomo vse, da testi ostanejo brezplačni

Na Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) so presenečeni nad odzivom in sporočili ministrstva za zdravje o tem, da se študentske organizacije strinjajo s predstavljenimi pogoji za izvajanje študija v novem študijskem letu. »Medtem, ko razumemo pogoj PCT za udeležbo pri študiju v živo, pa ne moremo pristati na pogoj, da bodo testi za necepljene učence, dijake in študente po novem plačljivi,« je poudaril predsednik ŠOS Andrej Pirjevec.

Ob tem je spomnil, da so jim vladni predstavniki sredi maja predstavili načrte za organizacijo brezplačnega samotestiranja v novem šolskem oziroma študijskem letu ter zagotovili, da bo omogočeno brezplačno samotestiranje vsem študentom, na voljo pa bi bil en test tedensko. »Brezplačno testiranje je edini način, da je javno šolstvo v prihajajočem študijskem letu zares dostopno, zato bomo v prihodnje naredili vse, da testi ostanejo brezplačni,« je odločen Pirjevec.

Nova uredba, ki v veljavo stopa 23. avgusta in zahteva pogoj PCT za obisk predavanj, po njegovem mnenju predstavlja oviro pri dostopnosti do deklarativno brezplačnega javnega šolstva. ŠOS ob tem še naprej poziva učitelje, visokošolsko osebje, dijake in študente, da se proti koronavirusu cepijo. »K terenskim akcijam cepljenja bodo med drugim nastopile tudi študentske organizacije z namenom, da se cepi čim večji del študentske in druge populacije,« je še dodal Pirjevec.

Rektorska konferenca: PCT nujen pogoj za varnost

Med pobudniki uvedbe pogoja PCT za visoko šolstvo je bila tudi Rektorska konferenca. Na mariborski univerzi pričakujejo, da se bo 1. oktobra študijski proces začel v stavbah fakultet, za kar si tudi prizadevajo. »Če želimo vrnitev v stavbe fakultet in v redno izvedbo študijskega procesa, je PCT nujna podlaga, da zagotovimo varnost in zdravje vseh,« je povedal predsednik rektorske konference Zdravko Kačič. Opozorili so še, da univerze niso sposobne zagotavljati sredstev za pokrivanje stroškov plačljivega testiranja.

V Mladinskem svetu Slovenije pa si želijo, da bi izobraževalni proces za učence, dijake in študente v prihodnjem šolskem in študijskem letu potekal v živo. »Sistem PCT se nam zdi v redu rešitev. Odločevalci pa naj na seznam upravičencev do brezplačnega testiranja dodajo tudi dijake in študente, kajti nekateri dijaki niso še polnoletni, zato denimo potrebujejo privoljenje staršev za cepljenje,« je dejal predsednik sveta Miha Zupančič. Po njegovem mnenju bi bilo smiselno, da se mladim oziroma vsem tistim, ki so vključeni v izobraževalni proces, omogoči brezplačno testiranje.