Deset mesecev za tem, ko sta bila Julija Adlešič in Sebastien Abramov v zloglasnem primeru »odrezana roka« spoznana za kriva poskusa zavarovalniške goljufije, bi se na okrožnem sodišču v Ljubljani včeraj moralo začeti ponovljeno sojenje, saj je višje sodišče po pritožbah skoraj vseh strank sodbo sodnice Marjete Dvornik razveljavilo. A je bil narok preložen na 6. september. Soobtoženi Gorazd Colarič, oče Abramova, je namreč odvetnika Petra Prusa Pipuša zamenjal z novim zagovornikom Markom Makucem, ki pa je do srede avgusta odsoten in tako ne more priti na sodišče. Obenem tudi prvoobtožena Adlešičeva in njena prihodnja tašča Tinka Huskič Colarič nista prevzeli vabil za sojenje.

Ponovljeno sojenje bo potekalo pred istim tričlanskim senatom, ki mu predseduje sodnica Marjeta Dvornik, ta pa bo znova presojal, ali si je prvoobtožena Julija Adlešič 4. januarja 2019 na Velikem Osolniku levo roko odrezala nalašč ali ponesreči. Obtožena že od začetka vztraja, da je tistega usodnega dne prežagala nekaj vej, ko ji je z levega boka v levo ramo in del hrbta skočil nemški ovčar, zaradi česar je padla naprej na žago in si pet centimetrov nad zapestjem odrezala roko. Tožilec Sedin Kičin je po drugi strani prepričan, da si je Adlešičeva ud s krožno žago odrezala namenoma, da bi tako dobila nekaj manj kot 1,2 milijona evrov zavarovalnin petih zavarovalnic. Pri tem naj bi ji pomagali soobtoženi Abramov in njegovi starši, Tinka Huskič Colarič in Gorazd Colarič. Ta je v preiskavi potrdil, da sta Julija in Sebastien »nesrečo« načrtovala več mesecev in da se je namerno samopoškodovala. Na glavni obravnavi je lastne navedbe iz preteklosti zanikal. Sodišče je v prvem sojenju Huskič-Colaričevo oprostilo, Colariču zaradi pomoči pri načrtovanju izreklo pogojno kazen enega leta zapora s preskusno dobo treh let, Adlešičevi naložilo dve leti, Abramovu pa tri leta zapora.

Rezali bodo človeški kadaver

Višje sodišče je po pritožbah z vseh strani ugotovilo, da je bila obdolženim kršena pravica do obrambe. Na ponovljenem sojenju bo tako treba postaviti izvedenca biomehanske stroke, ki bo skušal odgovoriti na vprašanje, ali bi do nesreče v takih okoliščinah lahko prišlo tako, kot opisuje prvoobtožena Julija Adlešič, opraviti pa bo treba še praktičen preizkus žaganja z isto žago, postavljeno na mizo, zaseženo na kraju krvavega dogodka. Treba pa bo odločiti tudi o dokaznem predlogu postavitve izvedenca kliničnopsihološke stroke zanjo. Prav tako je višje sodišče pokimalo predlogu obrambe, naj se na ponovljenem sojenju izvede preizkus žaganja na človeškem kadavru. Prvostopenjsko sodišče je namreč ta predlog zavrnilo, saj da je bil preizkus opravljen že na lesu in svinjskih nogicah. Zaradi razporeditev tkiv pa tudi debeline kosti same tačke niso primerljive s človeško podlaktjo, zaradi česar je ostalo nepojasnjeno, kako hitro se prereže roka in kakšen je dejansko rez v primeru hitrega spuščanja žage pri visokih obratih.

Nenavaden primer, v katerem smo doživeli tudi zaroko, je vzbudil tudi zanimanje svetovnih medijev, domnevno pa tudi turških scenaristov, ki naj bi bili v nizkem startu za snemanje nadaljevanke po tej krvavi zgodbi. Trije obtoženi se bodo branili s svobode, Sebastien Abramov pa ostaja v priporu, saj ga čaka še sojenje za umor takratnega dekleta Sare Veber. Še ne 25 let staro dekle je bilo marca leta 2015 v dnevni sobi domače hiše ustreljeno s polavtomatsko puško. Abramov pravi, da jo je čistil in se je sprožila po nesreči, tožilstvo pa ga preganja zaradi umora na zahrbten oziroma grozovit način. Grozi mu najmanj 15 let zapora.