Na stotine gradov je bilo posejanih po slovenski deželi, a mnoge od njih je vzela nepredvidljiva zgodovina. Za njimi so ostale ruševine, ki sodobnega človeka vznemirjajo zaradi zgodb, ki se skrivajo v debelih zidovih, in čudovitih pogledov na slikovito pokrajino. Zobu časa je ušlo precej mogočnih zgradb; v njih si lahko danes ogledate različne razstave in predstave, prisluhnete koncertom, obedujete, prespite in doživite sanjsko poroko.

Ljubljanski grad

Ena od osrednjih in najbolj markantnih znamenitosti prestolnice je vsekakor grad, ki omogoča nepozaben razgled na Ljubljano in njeno daljno okolico. V jasnem vremenu z njegovega razglednega stolpa, ki se dviga 400 metrov nad morsko gladino, vidite kar tretjino Slovenije. Dolgoletne obnove vedno znova razkrijejo skrite prostore v veličastnem objektu in pod njim, ki vedno znova preseneti z novimi doživetji.

Gradovi Posavja – Brežice

Posavje je slovenska dežela gradov. Vsak pripoveduje svojo zgodbo. Seveda pa pomenijo gradovi tudi izjemno visoke stroške za vzdrževanje. Andreja Matijevc, koordinatorica in organizatorica kulturnih programov Posavskega muzeja Brežice, je omenila zgolj nekatera od številnih vzdrževalnih in prenovitvenih del zadnjega desetletja. »Leta 2012 smo začeli prenovo vzhodnega trakta gradu in restavriranje stropnih fresk v Viteški dvorani, dve leti kasneje smo izpeljali konservatorsko-restavratorske posege na južni steni Viteške dvorane, sledili so umestitev dvigala, ureditev klančine za dostop do Viteške dvorane, prenova strehe na severnem delu gradu, prenova sanitarij in ureditev recepcije, prenova strehe na vzhodnem delu gradu ter prenova grajske kleti, obnova arkadnih hodnikov in ureditev terase, ki vodi do Viteške dvorane. Lani smo uredili osvetlitev arkadnih hodnikov, letos pa postavili premično streho na grajskem dvorišču.«

Zagotovo jim bo uspelo, čeprav so zdaj to le želje, ko je govor o prihodnosti. »Seveda si želimo še marsikaj, med drugim celovito rekonstrukcijo severnega, južnega in zahodnega trakta gradu, prenovo sistema ogrevanja, dokončanje prenove strehe južnega in zahodnega dela, ureditev podstrešja pa tudi ureditev muzejske kavarne, povezane z vinsko kletjo.«

Andreja Matijevc je povedala, da se je zadnje leto število tujih obiskovalcev sicer zmanjšalo, a se kljub temu, da smo bili 122 dni zaprti, ni občutno zmanjšalo niti število slovenskih obiskovalcev. Muzej si večinoma ogledajo družine, velik delež obiskovalcev pa predstavljajo tudi osnovnošolci in dijaki, za katere pripravljajo učne ure in delavnice.

In kaj lahko obiskovalci vidijo? »Poleg tega, da si ogledate stalne razstave o arheološki, etnološki, zgodovinski in umetnostnozgodovinski dediščini Posavja, vas vabim na letošnjo osrednjo razstavo Po Posavju z žlico in čašo, ki bo odprta od 29. julija. Posavski muzej Brežice sicer z grajskim dvoriščem in Viteško dvorano omogoča izvedbo številnih dogodkov. Poleg kinopredstav, koncertov mladih glasbenikov, koncertov Seviqc Brežice in štirih predstav Špas teatra ste seveda vabljeni 15. avgusta na poletni gala koncert Opera Music Academy & George Pehlivanian: Seviljski brivec.«

Gradovi Posavja – Rajhenburg

Tudi grad Rajhenburg so prenavljali pred dobrim desetletjem – muzejska svetovalka, dr. Helena Rožman, profesorica zgodovine in diplomirana etnologinja, doktorica znanosti s področja arhitekture: »Grad Rajhenburg je eden redkih v slovenskem prostoru, ki je pred desetletjem doživel prenovo, s katero je celoten objekt – kulturni spomenik nacionalnega pomena – ponovno dobil bleščečo podobo. Grad je dobil tudi sodobno infrastrukturo, dvigalo in sistem ogrevanja, ki nam omogoča nemoteno delo tudi pozimi.«

Glede vsebin, ki so zdaj v gradu, je povedala: »Na gradu delujeta muzejski enoti Kulturnega doma Krško, ki tudi upravlja objekt, in pa enota Muzeja novejše zgodovine Slovenije. Slednji skrbi za vsebine izgnancev, trapistov in kazenskih ustanov, ki so predstavljene na stalnih razstavah. Poleg naštetih so na gradu na ogled še naslednje stalne razstave: Stavbni razvoj in prenova gradu Rajhenburg, Grajsko pohištvo 18. in 19. stoletja iz zbirke Narodnega muzeja Slovenije in Primož Kozmus, Odličja. V pripravi je nova stalna razstava, s katero bomo predstavili rodbino Rajhenburških in čas od 12. stoletja. Sicer pa bodo v poletnih mesecih grajski utrip bogatili koncertni dogodki in letni kino, prvič pa se bo na gradu Rajhenburg 'ustavil' tudi Pripovedovalski festival.«

Blejski grad

Veduta, ki je zlepa ne pozabite: romantično jezero z otočkom, nad njim pa na visoki strmi pečini dominira mogočen grad. Pisni viri ga prvič omenjajo leta 1011, iz takratnih časov se je ohranilo le romansko obzidje z vhodnim stolpom, razgibana grajska poslopja pa so iz renesanse in baroka. Blejski grad vas bo navdušil z izjemnim razgledom, kovačnico, tiskarno, Viteško dvorano in grajsko kapelo. Na gradu lahko tudi okušate lokalne jedi in odlična vina.

Stari grad Celje

Med najbolj impresivne grajske objekte v Sloveniji sodi Stari grad, ki dominira na vzpetini nad Celjem. Ko se boste povzpeli nanjo, vas bo najprej očaral razgled nad mestom, Posavskim hribovjem in Alpami, nato pa raziskovanje obzidja in ostankov nekdaj mogočnega gradu izjemne površine 5500 kvadratnih metrov, katerega zgodba se začne med letoma 1120 in 1130. Usodno je povezan z zgodovino rodbine celjskih grofov oziroma knezov.

Grad Komenda

Grad leži na vzpetini sredi Polzele. Prek svojih lastnikov se v neki oglejski listini omenja že leta 1149. Od 13. do 18. stoletja je bil v rokah malteškega viteškega reda. Skozi stoletja je doživljal različno usodo, vendar s svojo dominantno lego, stavbno-zgodovinskimi značilnostmi ter stilnimi prvinami predstavlja pomemben kulturni in zgodovinski spomenik. Posebnost gradu je antični lev iz pohorskega marmorja, postavljen na stopniščno ograjo ob glavnem vhodu. Tu je nad stopnicami v steno vzidana tudi bronasta plaketa s portretom Franceta Prešerna, poleg nje pa ploščica z napisom: »V to Komendo je v letih 1817–1819 prihajal pesnik dr. France Prešeren na obisk k svojemu stricu Antonu Muhovcu, župniku na Polzeli.«

Grad je bil v letih 2008–2011 v celoti prenovljen, dobil je tudi novo namembnost. Prej je bila stavba v zelo slabem stanju, brez uporabnikov, je povedal vodja TIC Polzela Damjan Jevšnik. »Obnova je stala 2,5 milijona evrov, delno je bila financirana iz evropskih in delno iz občinskih sredstev. Danes grad služi več namenom. Sodobna knjižnica, glasbena šola, Turističnoinformacijski center Polzela, Bistro kavarna in slaščičarna Pasijonka. Na gradu potekajo poroke in kulturni dogodki, prireditve… Grad obiskujejo turisti, po njme potekajo vodenja. V petek bo pri nas koncert, na odru pa bo Zoran Predin.«

Predjamski grad

Posebnež med slovenskimi gradovi, ki vas spravi ob dih. Fascinantni sta njegova izjemna ohranjenost in nenavadna lega. Vrtoglava pozicija gradu je nastala pred skoraj 800 leti. Med njegovimi najbolj znanimi prebivalci je bil uporniški vitez Erazem Predjamski, ki je poznal tudi skrivni rov v kraški jami za mogočnim objektom, ki je vodil na površje in do hrane. Danes naj bi v gradu prebival njegov duh.