Prispevaj za STA

Danes mineva 145. dan, odkar Slovenska tiskovna agencija (STA) opravlja javno službo brez plačila. Ker vlada Janeza Janše ne izpolnjuje svojih zakonskih finančnih obveznosti, se je agencija na pragu 30. obletnice svojega obstoja znašla na robu preživetja. V začetku maja je zato Društvo novinarjev Slovenije (DNS) agencijo podprlo s kampanjo Za obSTAnek, s katero zbira denar za plače zaposlenih na STA. V dobrih treh tednih jim je uspelo zbrati že skoraj četrt milijona oziroma 246.300 evrov donacij. Približno dve tretjini sredstev so zbrali prek SMS-sporočil s ključnima besedama STA1 ali STA5 na 1919, del pa tudi z donacijami na poseben transakcijski račun DNS.

Predsednica DNS Petra Lesjak Tušek je ob predstavitvi dosedanjega poteka kampanje poudarila, da gre za pomemben znesek, ki odraža široko podporo delovanju STA in profesionalnemu novinarstvu. »V prvi vrsti je akcija namenjena podpori in pomoči STA, a je hkrati tudi bistveno več kot to. STA s tem pa tudi slovensko profesionalno novinarstvo v najširšem možnem smislu morata obstati – ne glede na spodkopavanja – in za obstanek se bomo borili tudi v še bolj zaostrenih in proti medijem še nadalje naperjenih razmerah in okoliščinah,« je dejala predsednica DNS.

Donacije niso dolgoročna rešitev

Kampanja Za obSTAnek je vstopila v zadnji teden zbiranja sredstev. Donacije prek SMS-sporočil bo mogoče oddati do prihodnjega ponedeljka, bodo pa junija še vedno mogoče donacije na transakcijski račun DNS.

Vsa zbrana sredstva bodo v celoti namenjena za plače okoli sto zaposlenih na STA. Njihova delovna mesta in obstoj slovenske javne tiskovne agencije so namreč zaradi vladne ustavitve financiranja vse bolj ogroženi. Predsednica Sindikata novinarjev Slovenije Alenka Potočnik je danes izpostavila, da bodo sredstva iz kampanje sicer za nekaj mesecev zagotovila izplačila plač in tudi regresa za letni dopust. A to ni dolgoročna rešitev, je poudarila. »STA ima z zakoni zagotovljeno financiranje javne službe. Prizadevanje prijateljev STA, da bi pomagali premostiti to finančno negotovost, vlade vsekakor ne odvezuje obveznosti financiranja,« je opozorila.

Ocenjuje tudi, da je v primeru STA treba razmisliti o prijavi mobinga. »Po mnenju več pravnikov vlada in urad vlade za komuniciranje grobo posegata v dostojanstvo in varnost slehernega zaposlenega na STA že kar nekaj mesecev. Posledično so zaposleni na STA izgoreli, več je dolgotrajnih bolniških odsotnosti, številni so poiskali varnejše delovno okolje,« je opozorila predsednica novinarskega sindikata.

Že junija donacije za plače?

Da jih je v zadnjem času že zapustilo nekaj sodelavcev, je opozorila tudi urednica notranjepolitičnega uredništva STA Mojca Zorko. »Kljub temu velik del jedra ekipe ostaja in vsak dan dajemo vse od sebe, da javnosti in medijem dostavimo dostojen novičarski servis. Ni pa nam lahko. Težko je delati v tako negotovih razmerah, ko ne vemo niti, kakšne namene ima družbenik z nami,« je dejala.

Tudi sama je izpostavila, da je zakon glede financiranja STA jasen. »Država mora javno službo, ki jo opravljamo, plačati. Po teh istih zakonih je plačala tudi zahtevke za lani, s čimer je ne nazadnje priznala legitimnost pravne podlage,« je prepričana Zorkova. Dodala je, da na STA sicer verjamejo tudi v zmago na sodišču, kjer od vlade terjajo izplačila, a jih skrbijo dolgotrajni postopki. Veliko manevrskega prostora nimajo, saj so junijske plače zaposlenih že negotove. »Verjetno si bomo morali pomagati bodisi s sredstvi iz kampanje, če bodo ta že na voljo, bodisi s premostitvenim kreditom. Iščemo tudi druge rešitve, ampak težave rešujemo dobesedno iz meseca v mesec,« je povedala Mojca Zorko.

Prispevaj za STA