Število bolnikov v bolnišnicah je padlo na 498 in je tako pod mejo, določeno za prehod v rumeno fazo epidemije. Blizu meje za prehod v rumeno fazo - spustiti se mora pod 600, - pa je tudi sedemdnevno povprečje potrjenih primerov, ki znaša 614. Delež pozitivnih izvidov je znašal 12 odstotkov, kar je najnižji delež od 12. oktobra lani in podoben deležu z nedelje, 7. marca letos, ko je ta znašal 12,5 odstotka.

Regija z najvišjo 14-dnevno pojavnostjo okužb na 100.000 ostaja primorsko-notranjska, sledijo ji zasavska, gorenjska, savinjska in osrednjeslovenska, najnižjo pa imajo v obalno-kraški regiji. Število aktivnih primerov okužbe se je po podatkih Sledilnika za covid-19 spustilo pod 9000, in sicer na 8993.

Cepljenje od jutri tudi za odrasle, mlajše od 50 let

Cepljenje proti covidu-19 se bo v ponedeljek začelo tudi za odrasle, ki so mlajši od 50 let. Še vedno pa bodo glede na veljavno strategijo prednostno cepili starejše in ranljive skupine. Strategija cepljenja po pojasnilih vodje svetovalne skupine za cepljenje Bojane Beović namreč ni spremenjena.

Kot je dejala, morajo vsi starejši od 50 let zahtevati cepivo od cepilnih centrov in svojih zdravnikov. Mlajši pa bodo na vrsti, če na določen dan ne bo bolnikov iz ranljivih skupin. Beovićeva sicer ocenjuje, da bi precepljenost prebivalstva lahko glede na obljubljene dobave cepiv dosegli v dveh mesecih, če k temu prištejemo še prebolevnike. Slovenija ima po navedbah nacionalnega koordinatorja za logistični del akcije množičnega cepljenja Jelka Kacina maja zagotovljenih najmanj 450.000 odmerkov štirih vrst cepiv proti covidu-19.

Prebivalci se lahko na cepljenje od četrtka prijavijo prek centralnega portala na naslovu zvem.ezdrav.si. Tistim, ki so se na cepljenje že prijavili pri osebnem zdravniku ali cepilnem centru, pa se ni treba znova naročati prek nove aplikacije. Na portalu zVEM so do petka popoldne zabeležili več kot 30.900 prijav. V zdravstvenih domovih so zagotovili, da se pripravljajo na cepljenje splošne odrasle populacije, hkrati pa tudi na prehod na nacionalno aplikacijo za prijavo na cepljenje. Nekateri tehnične napotke še čakajo, drugi bodo še prej cepili vse s svojih hišnih seznamov.

Precepljenost najvišja med osebami od 80 do 84 let

Poleg kroničnih bolnikov in zaposlenih v kritični infrastrukturi je prejšnji teden po državi potekalo cepljenje starostne skupine od 50 do 59 let. V skupini starih od 50 do 54 let je bilo z enim odmerkom že cepljenih več kot petina ljudi, v skupini starih od 55 do 59 let pa malenkost manj kot tretjina, je razvidno iz podatkov Nacionalnega inštituta za javno zdravje iz konca tedna.

V starostni skupini od 60 do 64 let je z enim odmerkom cepljenih približno 43 odstotkov, v starostni skupini od 65 do 69 let pa že več kot polovica. V skupini, ki zajema osebe, stare od 70 do 74 let, je z enim odmerkom cepljenih dve tretjini prebivalcev Slovenije, kar je največ od vseh starostnih skupin. Največji delež cepljenih z dvema odmerkoma pa je v skupini od 80 do 84 let, kjer znaša malenkost pod 59 odstotkov. Samo z enim odmerkom je v tej skupini cepljenih 64 odstotkov ljudi.

Z enim odmerkom je sicer v državi že cepljenih 467.698 oseb, z dvema pa 246.428. Delež precepljenih znaša 11,7 odstotka, medtem ko je cilj doseči 60-odstotno precepljenost.