Tjaša Kysselef si je na evropskem prvenstvu v gimnastiki čestitala za 28. rojstni dan, ki ga bo praznovala kmalu, na praznični dan upora proti okupatorju. V Baslu bo namreč danes med 14.10 in 14.55 nastopila v finalu na preskoku. Z dosežkom je izpolnila svoj življenjski cilj, potem ko ji je kar na treh prvenstvih doslej za uspeh zmanjkalo nekaj tisočink.

Ponosna in polna energije

»Tudi po prespani noči po uvrstitvi v finale sem še vedno vzhičena. Z uvrstitvijo med najboljšo osmerico sem izpolnila svoje sanje. Dolgo sem čakala na svoj največji uspeh, bila nekajkrat povsem blizu, tokrat pa sem ga vendarle dosegla,« nam je prek spletne kamere s prizorišča povedala Tjaša Kysselef. »Res kar žarim, vendar ne zgolj zaradi rezultata. Zaradi intenzivne rehabilitacije po operaciji gležnja sem nase zelo ponosna. Poleg tega imam precej energije, saj v zadnjem letu ni bilo veliko tekem.«

»Pričakujem, da bom v finalu pokazala skoka iz kvalifikacij. Morda imam nekaj rezerve v lepši drži, kaj več pa ne. Ne razmišljam o kolajni, temveč o tem, da bom oba skoka končala na nogah. Poznam tekmice, vsaj dve med njimi imata še precej rezerv, zato sta v kvalifikacijah taktizirali,« pred finalom napoveduje Tjaša Kysselef. Vesela je tudi, ker se je z uvrstitvijo v finale preskoka pridružila dolgoletni najboljši slovenski telovadki Teji Belak: »Upam, da se bo Teja po porodu vrnila v telovadnico, da bom imela več družbe.«

Mavričeva teorija se je obnesla

Na svojo telovadko je ponosen njen trener Andrej Mavrič, ki je pred prvenstvom vložil precej energije, da je Tjašo Kysselef sploh prepričal, da bo v Švici tekmovala. »Moja življenjska filozofija je, da če se le da, ne izpusti nobene priložnosti, saj nikoli ne veš, kaj te čaka. Tjaši se je v preteklosti finale večkrat za malenkost izmuznil, tokrat pa je dobila nekakšno nagrado za življenjsko delo. Vesel sem zanjo, saj je trdo garala. Ob tem uspehu se spomnim besed Saša Bertonclja, ki pravi, da se na koncu vse izenači,« pravi Andrej Mavrič.

Posebna izkušnja slovenske finalistke na preskoku bo, da jo bo danes mogoče spremljati v prenosu na slovenski nacionalni televiziji. »Gimnastike na televiziji praktično ni več. Najlepša reklama za nas je, če vsaj takrat, ko nas je mogoče videti, v finalih tudi nastopamo. Upam, da bo dala Tjaša dodaten zagon mladim telovadkam. Da bodo prepoznale, da se splača vlagati v šport,« se nadeja slovenski selektor. »Vsem gre na živce, da moramo ves čas nositi masko, se ves čas testirati… Po drugi strani se vsaj midva s Tjašo s tem ne obremenjujeva. Covidne ukrepe preprosto moramo sprejeti, saj brez njih evropskega prvenstva najbrž sploh ne bi bilo. Zaradi slabših izkušenj iz preteklosti iz Švice smo se pred prihodom v Basel spraševali, kakšna bo hrana, kakšen hotel. Dejansko pa je tu vse 'tipi topi'.«

Slabše od želja se je letošnje evropsko prvenstvo končalo za moško reprezentanco. Rok Klavora je svoj zadnji nastop na velikem tekmovanju končal na ogrevanju, kjer ga je uščipnilo v hrbtu, zato so ga odpeljali v bolnišnico na magnetno resonanco. Sašo Bertoncelj, ki je nastopil že na svojem 18. evropskem prvenstvu, je bil na konju z ročaji preslabo pripravljen za finale. Nikolaj Božič in Luka Bojanc pa sta si pridobila mednarodne izkušnje.