Na družbenih omrežjih se je v ponedeljek razvila debata o ukrepih za omejevanje širjenja koronavirusa, ki veljajo na smučiščih. Večerni termin na twitterju pa se ni končal dobro za poslanko stranke SDS Alenko Jeraj, saj se je zapletla s preklapljanjem med svojim uradnim in anonimnim profilom, ko je komentirala zapis novinarja Dela Novice Mihajlovića, ki je tvitnil: »Danes sem bil na enem od prepolnih slovenskih smučišč. Nisem smučal, ker nisem nor, da bi rinil v tisto gužvo. Videlo pa se je iz aviona, da nihče ne preverja, če kdo ima test. In ja, pivo v oštariji komot dobiš, če lepo vprašaš.«

Jerajeva je v repliki novinarju najprej zapisala kot Kopriva: »Na Rogli smo morali pokazati negativni test pri nakupu vozovnice. Pri lokalih je gneča vedno, ne samo sedaj. Meni se zdi, da je zadeva kar lepo tekla. Ni bilo vedno 2m distance, so pa ljudje imeli maske in šale. Glede na to, da je malo pihalo, najbrž ni bilo veliko možnosti.« In nadaljevala z uradnim profilom: » … za okužbo, sploh ob predpostavki, da smo bili na smučišču zdravi, saj smo imeli negativne teste. Mene bolj skrbijo gruče po mestih in trgih, kjer ljudje hodijo brez mask.«

Takšna napaka je sicer nekaj običajnega pri ljudeh, ki uporabljajo več računov, v primeru poslanke pa je zdrs bistveno bolj kočljiv, saj zastavlja vprašanje, zakaj bi politična oseba želela propagirati vladno in strankarsko politiko pod zavetjem neimenovanosti. Širše se velja vprašati, koliko je še takšnih primerov in kakšen je namen. »Anonimnost je sicer ena od temeljnih, legitimnih pravic uporabe interneta, vendar ne v primerih, kadar gre za prikrito, politično ali finančno motivirano širjenje strankarske propagande. Ustvarjanje lažnega občutka aventičnega "mnenja iz ulice", kar je pogosto namen tovrstnih profilov, je sporno z moralnega vidika, hodi pa tudi navkriž s pravili omrežja Twitter, ki tovrstno početje izrecno prepoveduje,« razkritje profila komentira Tadej Štrok s portala Danes je nov dan, kjer se med drugim ukvarjajo z vprašanji (digitalne) politične participacije.

Tvit s profila @Kopriva60918021, ki je aktiven približno mesec dni, je sicer medtem že izbrisan, zajem slike pa lahko vseeno najdete na spletu, saj so bili prsti uporabnikov družbenih omrežij hitrejši od prstov poslanke. Iz profila Kopriva, s katerim se je Jerajeva nazadnje opekla sama, pa je razvidno, da redno komentira politično dogajanje, poobjavlja provladna stališča in nastopa proti tvitom, kritičnim do vlade. Med drugim je komentirala zapis vodje največje opozicijske stranke Marjana Šarca, ki je konec prejšnjega meseca tvital o interpelacijah in glasovanju o konstruktivni nezaupnici. »Ne da bi prebrali, kaj se očita. Telički. V Sv. Pismu piše: 'Preveri. Razmisli. Komentiraj.' Bo spet popravni izpit,« mu je Jerajeva takrat oponesla kot Kopriva.

Več o lažni spletni javnosti in pojavu astroturfinga pa si lahko preberete na tej povezavi.