Prek videokonferenčne povezave s sodiščem na Malti je predsednica senata Klavdija Bercieri danes opravila zaslišanja treh od sicer osmih Sircev, ilegalnih prebežnikov, ki jih je Izudin Muminović 28. novembra lani skrivoma peljal od hrvaško-slovenske meje proti Italiji. Na avtocesti med Brezovico in Vrhniko je 43-letni bosanski državljan z BMW X5 povzročil prometno nesrečo. Voznik in njegov mladoletni pastorek na sprednjem sedežu sta preživela, hujšega ni bilo niti petim beguncem, ki so se gnetli na zadnji klopi. A trije nesrečneži, ki jih je Muminović stlačil v prtljažnik, niso imeli te sreče. Med obračanjem avtomobila jih je vrglo iz prtljažnika. Eden je umrl takoj, drugi malo pozneje v bolnišnici, tretji je hudim poškodbam podlegel pet mesecev kasneje. Dva sta bila stara 20, eden 19 let.

»Rekel sem šoferju, naj zmanjša hitrost, a me ni poslušal. Domnevam, da je vozil več kot 160 kilometrov na uro,« je danes pričal eden od preživelih. In ni se veliko zmotil. Na spolzki in mokri cesti ob omejitvi 130 je Muminović okoli pol dveh zjutraj vozil 150 kilometrov na uro, piše v obtožnici.

Čakali dva avta, prišel je eden

Sirci so pripovedovali, da so najprej pripotovali v Turčijo in pot nadaljevali v Grčijo, Albanijo, Kosovo in BiH. Hrvaško so prepešačili, vleklo se je dvanajst dni. Že v Bosni se je eden dogovoril, da jih bo nekdo čez slovensko ozemlje prepeljal do Italije. Pot do slovenske meje je bila težka. »Bili smo brez hrane, deževalo je, bili smo premraženi. Naročili smo dve vozili, a ob dogovorjenem času ni bilo nikogar. Prišel je naslednji dan. En avto. Ampak bili smo tako izčrpani, da smo se vseeno stlačili vanj, čeprav nas je bilo osem,« je razložila ena od prič. Šofer je močnejšim določil mesto na zadnji klopi. Štirje so sedeli, peti jim je legel čez noge. Za ostale je odprl vrata prtljažnika. Na vprašanje, zakaj ne sme kdo sedeti spredaj, je tihotapec odvrnil, da ima s sabo otroka. »Star je bil kakih deset let,« je povedala priča.

Peterico na zadnjem sedežu je Muminović pokril z odejo. Morali so biti tiho. Sodnica jih je vprašala, ali so morda brcali v sprednje sedeže in kričali »go, Italia«, pri tem pa razložila, da je tako povedal otrok. »To je čista laž. Morala je biti tišina. Dovolil nam ni ničesar. Tudi gretje je vklopil šele pozneje, čeprav smo bili premraženi,« so odgovarjali Sirci. Kaj se je dogajalo pred nesrečo, niso znali povedati, bili so pod odejo, nekateri so dremali. So pa opazili šoferjevo hitro vožnjo. A se šofer za prošnje, naj upočasni, ni zmenil.

Prehitevanja ni bilo?

V obtožnici piše, da je pred nesrečo prehiteval tovornjak, in ko se je (prehitro) vračal na vozni pas, ga je začelo zanašati. Trčil je najprej v betonski robnik in nato v varnostno ograjo. Na vprašanje, zakaj je prišlo do nesreče, je eden od beguncev, ki trdi, da je bil buden, povedal: »Zaradi neprilagojene hitrosti, tudi dežja. Voznik je, domnevam, tudi nekaj jemal, ne vem kaj.« Zanikal pa je, da bi prehiteval. Naj bi pa po nasprotnem pasu pripeljalo vozilo s prižganimi dolgimi lučmi.

Po trčenju mu je voznik zabičal, da ne sme povedati, kdo je vozil. »Takrat sem zagledal fante na tleh, oblite s krvjo. Ta prizor me še vedno preganja,« je izjavil. Drugi pa je pričal, da jim je tihotapec naročil, naj pobegnejo, preden pride policija. Res so se malo oddaljili, a potem so opazili tri prijatelje na cesti…

Tožilstvo trdi, da je bil Muminović del hudodelske združbe tihotapcev ljudi, ki je za pot od Sirije do EU beguncem zaračunavala od 900 do 3000 evrov, od BiH do Slovenije in naprej do Italije pa od 500 do 900 evrov. Današnje priče so navajale različne vsote. »Za pot iz Sirije v Turčijo sem odštel 800 dolarjev, od tam v Grčijo pa 1800 evrov. V neki pisarni v Grčiji smo deponirali 1100 evrov za pot od BiH oziroma od Slovenije do Italije. Po nesreči nas je poklical Arabec, pri katerem je bil deponiran denar. Povedal je, da bo od vsakega vzel 500 evrov, in to je res storil,« je pripovedoval eden od Sircev, ki so si novo življenje ustvarili na Malti. Sojenje se bo nadaljevalo in predvidoma končalo prihodnji teden.