»V nadzoru preverjajo, ali zaposleni v NPU ustrezno z zakonom o tajnih podatkih in podzakonskimi predpisi, sprejetimi na njegovi podlagi, določajo, označujejo, prenašajo, razmnožujejo, evidentirajo, uničujejo in arhivirajo dokumente oziroma medije, ki nosijo stopnjo tajnosti ter ali z njimi ravnajo skladno z zakonom o tajnih podatkih,« so pojasnili na Generalni policijski upravi (GPU). Ob tem so izpostavili, da inšpektorji v skladu z odredbo o izrednem nadzoru niso zahtevali vpogleda v vsebino tajnih podatkov.

Portal 24ur.com, ki je prvi poročal o novem nadzoru na NPU, namreč med drugim navaja, da so inšpektorji po neuradnih podatkih kriminalistom brskali celo po računalnikih in iskali zaupne dokumente. Preiskovalci so se po pisanju portala temu uprli, vmes je posegel tudi predstavnik Policijskega sindikata Slovenije in protestiral zaradi nezakonitega početja inšpektorjev. Da so prekoračili svoja pooblastila, naj bi jih opozoril celo novi v. d. direktorja NPU Uroš Lepoša, ki je po pisanju portala zahteval, da se v zapisnik zapiše ugovor nad njihovim početjem, ker da brskanje po računalnikih ni zakonito. Poleg tega naj bi opozoril, da inšpektorji od NPU ne morejo zahtevati vseh zaupnih oziroma tajnih dokumentov.

Nekdanji direktor kriminalistične policije Anton Dvoršek je glede slednjega za Radio Slovenija pojasnil, da bi inšpektorji z vpogledom v vsebino dokumentov lahko ogrozili uporabo prikritih preiskovalnih metod in sodelovanje z viri, ogrožena bi bila lahko tudi življenja. »Na ta način lahko ogrozijo na eni strani tekočo preiskavo in na drugi strani ljudi - kriminaliste, tajne delavce in sodelavce policije,« je dejal Dvoršek ter izpostavil, da v organiziranih kriminalnih združbam »niso čisto nič nežni, če ugotovijo, da imajo v svojih vrstah izdajalca ali nekoga, ki sodeluje s policijo«.

Hojs je v izjavi novinarjem ob prihodu na današnjo sejo vlade dejal, da je namen nadzora izključno preveriti, ali se s tajnimi podatki ravna pravilno, zakonito in kot je treba. »O nobeni vsebini se ne pogovarjamo. Želim, da se tudi s tajnimi podatki dela zakonito,« je zatrdil.

Na NPU so glede domnevne nezakonitosti pojasnili, da je bil v. d. generalnega direktorja policije Andrej Jurič seznanjen s tem, da se je v delu nadzora pojavil pomislek, ali je zahteva inšpektorja v skladu s pooblastili, ki jih ta ima na podlagi zakona o inšpekcijskem nadzoru. Zagotovili so, da se bodo glede tega pomisleka posvetovali s pristojnim organom za tolmačenje določb predpisov.

Navedli so še, da je bilo inšpektorjem kljub temu omogočeno nemoteno opravljanje nalog inšpekcijskega nadzora. Potrdili so tudi, da je pri nadzoru kot predstavnik vodstva policije navzoč tudi nekdanji generalni direktor policije Anton Travner, in sicer po pooblastilu v. d. generalnega direktorja policije Juriča.

SD kritična do odreditve nadzora

Predsednik Policijskega sindikata Slovenije (PSS) Rok Cvetko pa je glede objave portala 24ur.com sporočil, da je navajanje sindikata vzeto iz konteksta. Gre namreč za reakcijo Območnega policijskega sindikata kriminalistične policije, ki deluje v okviru PSS. Cvetko je zagotovil, da so z nadzorom seznanjeni in da so za mnenje o zakonitosti načina izvajanja nadzora že zaprosili informacijskega pooblaščenca. Ministru in v. d. generalnega direktorja policije pa so posredovali zahtevo za sklic sestanka, je dodal.

Na inšpekcijski nadzor v NPU se je odzvala tudi SD, ki je bila že kritična do odreditve nadzora nad delom NPU. Nadzor po nalogu vodstva ministrstva za notranje zadeve so označili za še enega v nizu spornega političnega podrejanja NPU in slovenske policije. V načinu izvedbe inšpekcijskega nadzora v SD vidijo tudi elemente kaznivih dejanj, izvršenih tako s strani nadzornikov kot tudi ožjega vrha notranjega ministrstva oziroma policije, so zapisali.

V SD vzrok za inšpekcijski nadzor vidijo prav v izvrševanju ministrovih spornih obveznih navodil in usmeritev, pa tudi oviranja neodvisne preiskave nad spornimi posli sedanje vlade. Vsi posegi v neodvisnost policije, NPU in tudi državnega tožilstva pa so razlogi za interpelacijo zoper ministra Aleša Hojsa, ki je nepreklicno odstopil, so še zapisali v SD.