Tožbo proti ameriški Nacionalni orožarski zvezi (NRA) in njenim štirim vodilnim možem z izvršnim podpredsednikom Waynom LaPierrom na čelu je vložila newyorška pravosodna ministrica Letitia James. V njej navaja, da je neprofitna organizacija na milijone dolarjev preusmerjala v osebno porabo četverice, zaradi finančnih prevar in drugih kršitev zakonodaje, ki ureja položaj tovrstnih organizacij, pa zahteva razpustitev NRA. Jamesova je pojasnila, da so štirje obdolženci vzpostavili »kulturo nezakonitega, zatiralskega in goljufivega vodenja organizacije z globoko zakoreninjeno korupcijo, ki ne omogoča drugega izhoda« kot razpustitev. Kot eno v nebo vpijočih kršitev je Jamesova navedla LaPierrova zasebna potovanja na Bahame, za katera je iz sklada organizacije porabil pol milijona dolarjev.

Demokratka po političnem prepričanju je zavrnila namige, da so njene obtožbe proti z republikanci tesno povezani organizaciji politično motivirane. »Sledimo dejstvom in zakonom,« trdi. Pravi tudi, da da so prišli do sklepa, da je NRA omenjenim služila kot »šparovček«, iz katerega so si v zadnjih treh letih prilastili skoraj 65 milijonov dolarjev.

Isti dan je tudi pravobranilec okrožja Washington vložil ločeno tožbo proti NRA zaradi »zlorabe dobrodelnih sredstev za podporo potratne porabe s strani NRO in njenih izvršnih direktorjev«. Sama organizacija pa je tudi predmet kongresne preiskave in postopkov v več zveznih državah zaradi različnih pritožb na njen račun.

Zagrizeni zagovorniki oborožitve

Ustanovljena leta 1871 kot športna skupina za promocijo strelstva je NRA zrasla v eno najmočnejših političnih organizacij v ZDA z več kot 5,5 milijona članov. Dandanes zagrizeno lobira proti vsem poskusom nadzora nad osebno oborožitvijo Američanov, za to pa porabi do četrt milijarde dolarjev na leto, mnogo več kot vsi zagovorniki odločnejšega nadzora nad posedovanjem orožja v ZDA skupaj. Med njenimi vplivnimi člani je bil tudi nekdanji ameriški predsednik George Bush starejši, ki pa je leta 1995 odmevno izstopil iz NRA, potem ko je LaPierre zvezne agente po bombnem napadu v Oklahomi označil za »suroveže v škornjih«, ki napadajo poštene državljane. NRA je na volitvah leta 2016 odločno podprla Donalda Trumpa, a si s tem še bolj načela ugled in je zaradi oboroženega nasilja v šolah in drugod vse bolj na udaru zagovornikov strožjega nadzora nad posedovanjem orožja. Ob objavi obtožnice proti NRA in četverici vodilnih mož se je oglasila predsednica zveze Carolyn Meadows in jo ocenila za »prozoren poskus pridobivanja političnih točk«. Trump je poročevalcem pred Belo hišo navrgel, da gre za »nerodno stvar«, in dodal, da bi se morala NRA preseliti v Teksas, kjer bi »zelo lepo živela«.