Uvodoma je Jelko Kacin povedal, da se epidemiološka slika v Sloveniji vztrajno slabša. Včeraj je bilo testiranih 1198 ljudi, od tega je bilo odkritih 21 novih okužb, kar je največ po 16. aprilu, hospitaliziranih je sicer 9 bolnikov. Izvor okužb so bodisi vnosi iz tujine, drugo pa širitev bolezni znotraj države.

Vladni govorec je pozval Slovence, da tako v zeleno kot v rumeno označenih državah naredijo vse, da se izogibajo gneči na plažah, da ne hodijo na množične prireditve, predvsem pa, da ne hodijo v nočne lokale, in sicer zaradi visoke možnosti okužbe.

Vlada bo poskrbela, da se bodo karantenske odločbe vročale na meji, torej da ne bo prihajalo do zamika in da bodo o tem obveščeni vsi deležniki (NIJZ, ministrstvo za zdravje, zdravstvena inšpekcija itd.). »To moramo storiti, ker ugotavljamo, da je čedalje več slovenskih državljano, ki so bili na poti v Hrvaško, odhajalo naprej v Bosno in Hercegovino in Srbijo, ki sta rdeči državi,« je pojasnil Kacin. »Okužbe prihajajo iz uvoza, naši ljudje odhajajo v rdeče države in se nato poskušajo izogniti karanteni.«

V nadaljevanju današnjega popoldneva bo vlada na dopisni seji odločala o dopolnitvah odloka o izvajanju ukrepov za preprečitev širjenja koronavirusa. Na mejnih prehodih, na zunanji meji in na kontrolnih točkah notranjih meja Republike Slovenije. Bistvo dopolnitve bo zagotavljanje učinkovitega vročanja karantenskih odločb in strog nadzor pri vstopu v državo. Mišljeni sta meji s Hrvaško in Madžarsko, saj po besedah Kacina skušajo nekateri po obisku Srbije vstopiti v Slovenijo prek Madžarske.

»Slovenski državljani, ki so v tem trenutku še v zeleni Hrvaški, pa se bodo v soboto znašli v rumeni Hrvaški, na meji ne bodo imeli nobenih težav. Ne bodo imeli težav s karanteno, morajo pa biti pripravljeni na to, da jih bo policija vprašala, kje so bili na Hrvaškem,« je pojasnil Kacin. Vprašanja policistov so odziv na poskuse zavajanja ljudi, ki niso bili samo na Hrvaškem. V soboto bo Hrvaška z oznako rumene države.

Kacin je slovenske državljane pozval, naj ne potujejo v Srbijo, Severno Makedonijo, Albanijo, BiH ter na Kosovo, torej v države, ki so na rdečem seznamu in kjer se novi koronavirus hitro širi. »Povsod, kjer so imeli volitve in predvolilna zborovanja, raste število okuženih.«

• Potreben je povečan nadzor v zdravstvenih ustanovah in domovih za starejše

• Potrebujemo pravočasno, učinkovito vročanje karantenskih odločb in nadzor nad tem

• Slovenci odhajajo v države z rdečo oznako in se skušajo nato izogniti karanteni

• Potnikom bo karantenska odločba vročena neposredno na meji, ti morajo biti jasno obveščeni o svojih obveznostih in se odpeljati neposredno na kraj, kjer bodo naslednjih 14 dni izolirani

• Od sobote na zelenem seznamu držav, ki so varne glede covida-19, ne bo več Hrvaške, Češke in Francije, bosta pa na seznam uvrščeni Belgija in Nizozemska