Pri najmlajših otrocih ne gre za učenje tehnike plavanja, ampak predvsem za prilagajanje na vodo, pojasni profesorica športne vzgoje in vaditeljica plavanja Katarina Jerše in doda: »Otroka ne sme biti strah vode, močenja oči ali potapljanja glave v vodo. Zato mora dobiti pozitivne izkušnje z vodo že od začetka. Najprimernejši čas učenja je od tretjega leta, ko otrokovo gibanje postaja bolj usklajeno in učinkovito.«

Učenje plavanja se začne s prilagajanjem na vodo. Kot pravi sogovornica, je to tudi prvi cilj, ki ga želijo doseči pri otroku. »Prilagajanje na vodo poteka po naslednjih korakih: prilagajanje na upor vode, potapljanje glave, izdihovanje v vodo, gledanje pod vodo, plovnost in drsenje na vodi. Nato sledi učenje tehnike prsnega plavanja s pripomočki, ki jih uporabljamo, dokler otrok ne plava samostojno.«

Pri učenju plavanja se seveda uporabljajo različni pripomočki. Plavanje v navpičnem položaju omogoča črv oziroma plavalna palica. Pas za učenje plavanja, ki ima nameščene plovce, se namesti okoli pasu in otroka sploh ne ovira pri plavanju z rokami. Plavut morskega psa otroka drži pokončno na vodi, prav tako se namesti okoli pasu in omogoča neovirano delo z rokami, pojasni Jeršetova.

Do samozaupanja skozi igro

»Plavalna deska se uporablja pri popravljanju napak pri tehniki z nogami, plovec pa pri popravljanju napak pri tehniki z rokami. Jajčka se uporabljajo v fazi prilagajanja na vodo, kjer se otrok uči pravilnega dihanja, igrače, ki se potopijo na dno bazena, pa so namenjene učenju potapljanja, ko otrok že zna plavati,« razloži vaditeljica plavanja. Pravi, da je za najmlajše otroke primeren fredov obroč, ki ima trebušni del, na katerem otrok leži v plavalnem položaju. Učenje plavanja otrok mora potekati prek igre, poudarja sogovornica. Med igro namreč dobi otrok občutek za varnost in izgubi strah pred vodo, prav tako z igro otroka lažje motivirajo za učenje, predvsem pa začne zaupati sebi in vodi, dodaja.

Prsna tehnika je najlažja za učenje plavanja, zato to tehniko najlažje usvojijo tudi otroci. »V našem športnem centru, ŠUS Eurofitnessu v Ljubljani, prirejamo plavalne tečaje, ki potekajo vse šolsko leto. Otroci lahko obiskujejo tečaj enkrat ali dvakrat na teden, pred poletjem pa prirejamo tudi intenzivne 14-dnevne plavalne tečaje, ki potekajo vsak dan. Individualni tečaji plavanja niso pogosti, se pa lahko tudi izvajajo,« pove Jeršetova. Pravi, da lahko otroka učijo plavati tudi starši, a morajo pri tem upoštevati vsa didaktična načela učenja: »Pozorni morajo biti pri pravilnem učenju tehnike plavanja. Prav zaradi tega prirejamo plavalne tečaje, da se otroci naučijo pravilne tehnike plavanja.«

Za konec Katarina Jerše pove, da je odrasle težje učiti plavanja kot otroke, saj je pri njih velikokrat prisoten strah pred vodo. Tudi če znajo vsaj malo plavati od prej, jih je namreč težje naučiti pravilne tehnike, saj je njihovo gibanje že avtomatizirano.