Posebni preiskovalec Robert Mueller ni našel dokazov, da bi člani predvolilne kampanje Donalda Trumpa sodelovali v zaroti z Rusijo pri poskusih vplivanja na predsedniške volitve 2016 ali da je predsednik oviral delo pravosodnih organov, je danes sporočil pravosodni minister William Barr, potem ko je v petek v roke kot prvi prejel Mullerjevo poročilo. Slednje je sicer še zaupno, tako kot vsa spremljajoča dokumentacija, zato širša vsebina še ni znana. Toda če bo ostalo pri tem, kar je sporočil Barr, predstavlja rezultat razpotegnjene, 22 mesecev trajajoče Muellerjeve preiskave zmago za Trumpa, ki je ves čas trdil, da ni bilo nobenega sodelovanja z Rusi in da gre za lov na čarovnice. Potem ko je bil v soboto in del nedelje njegov twitter presenetljivo tiho, se je danes popoldne ob odhodu z vikenda na Floridi že zmagoslavno oglasil: »Nobene zarote, nobenega oviranja preiskave – celovito in popolnoma opran krivde.« Dodal je: »Sramota je, da je naša država morala iti skozi to. Iskreno rečeno je sramota, da je moral skozi to vaš predsednik.«

Odpirajo se nove fronte

Z objavo Muellerjevega poročila zgodbe sicer še zdaleč ni konec. Barr je denimo v svojem kratkem povzetku poročila, ki ga je skupaj s svojim namestnikom Rodom Rosensteinom poslal kongresu, tudi zapisal: »Medtem ko poročilo ne prinaša zaključka, da je predsednik zagrešil zločin, prav tako ne piše, da tega ni storil.« Na to so takoj opozorili demokrati. Član pravosodnega odbora predstavniškega doma David Cicilline je dejal, da »je posebni preiskovalec sodeč po pismu pravosodnega ministra opisal vzorec dokazov, ki napeljujejo k temu, da je predsednik oviral preiskavo. Pravosodni minister mora te dokaze takoj dati na voljo kongresu, da se odločimo o naslednjih korakih.«

Tako je pričakovati, da se bodo med demokrati in republikanci odprle nove fronte. Ena se bo gotovo vrtela okoli interpretacije poročila, druga okoli tega, kaj vse iz poročila in spremljajoče dokumentacije javno objaviti, tretja okoli smiselnosti preiskav, ki so jih o Trumpu, njegovi vladi in podjetjih v predstavniškem domu odprli demokrati. V tem pogledu je Muellerjevo poročilo politična bomba, ki je po 675 dneh preiskave, 500 zaslišanih pričah, 3500 izdanih pozivih na pričanje in sodnih nalogih v petek treščila v Washington, vsaj po prvih ocenah pa Trumpa opraskala bistveno manj, kot so pričakovali njegovi politični nasprotniki. Mueller je, sodeč po Barru, med drugim zapisal, da ne predlaga nobene nove obtožnice, kar je olajšanje za številne Trumpove sodelavce, tudi za njegovega sina in zeta, ki se ju je omenjalo zlasti v zvezi s spornim predvolilnim sestankom z rusko predstavnico, ki naj bi ponujala obremenilne dokumente o Hillary Clinton. Vseeno pa gre še počakati na širšo sliko, kajti prvo sito informacij v poročilu, ki so prišle v javnost, je bil Trumpov pravosodni minister, ki je nekoč javno kritiziral Muellerjevo preiskavo.

Veliko stranskih rezultatov preiskave

Muellerjeva preiskava je do objave poročila postregla z ovadbami šestih tesnih Trumpovih sodelavcev in obtožnicami proti trinajstim ruskim državljanom, trem ruskim pravnim osebam ter še ducatu moskovskih obveščevalcev, ki so predvsem po spletnih kanalih in z vzpostavljanjem stikov z osebjem volilnih kampanj skušali protizakonito vplivati na rezultat predsedniških volitev. Med Američani je bil nekdanji vodja Trumpove kampanje Paul Manafort zaradi finančnih zlorab obsojen na 47 mesecev zapora in zaradi obtožb, povezanih s preiskavo, še na dodatnih 43 mesecev. Svetovalec med kampanjo George Papadopoulos je osumljen, da je poskušal organizirati sestanke med Trumpom in ruskimi predstavniki, nekdanji predsednikov svetovalec za državno varnost Michael Flynn pa je priznal, da je FBI lagal glede srečanj z ruskim veleposlanikom Sergejem Kisljakom. Trumpov odvetnik Michael Cohen je priznal, da je kongresu lagal o Trumpovih nepremičninskih projektih v Moskvi, svetovalec iz predsednikove kampanje Roger Stone pa je bil med drugim v začetku tega leta obtožen zaradi poskusov vplivanja na priče. V nobeni od obtožb pa ni neposrednega sodelovanja Trumpove volilne kampanje z Rusi, sam predsednik pa tudi ni bil osebno izprašan, ampak je Muellerju posredoval pisne odgovore na vprašanja o svojih kontaktih z Rusi. ba, de