»Nastanek telemark smučanja sega v leto 1868, ko so v norveški pokrajini Telemark začeli poklekati v zavojih. Ponovni razcvet je telemark doživel leta 1970 v Združenih državah Amerike. Slovenci se s telemark smučanjem ukvarjamo od leta 1990,« razloži Špela Strasser iz Zelenega jabolka. S telemark smučanjem se je nekdanja tekmovalka v smučarskih tekih srečala pred petindvajsetimi leti. Takrat jo je privlačilo vse, kar izvira iz Norveške. »Prve telemark zavoje sem naredila v družbi očeta s turnosmučarsko opremo. Ko sem profesionalno športno pot zaključila, sem se odločila za udeležbo na strokovnem seminarju za učitelje telemark smučanja, kjer sem pridobila dobre osnove in spoznala super ljudi.«

Smučanje v telemark zavojih Strasserjeva priporoča vsakomur, ki si želi novih izzivov, uživa v zimskih aktivnostih in si želi popolne sprostitve na snegu. Razloži, da telemark smuči, vezi in čevlji omogočajo smučanje v klasični alpski tehniki, pri kateri v zavoju dvignemo peto zgornje smučke in izvedemo značilni telemark poklek. »Gre za zelo 'svobodno' gibanje, ki smučarju daje edinstven užitek.«

Zahtevnejše gibanje kot pri alpskem smučanju

»Pri telemark smučanju sta zaradi proste pete potrebna večji nadzor telesa in dobra koordinacija gibanja. Ko tehniko usvojimo, lahko uživamo v zavojih z izrazitim gibanjem. Še poseben užitek je smučanje po celem snegu zunaj urejenih smučišč, vendar zgolj na varnih predelih in z ustrezno opremo,« opozarja vodja demonstratorske vrste komisije za telemark smučanje Robert Aleš.

Poudarja, da kolena pri telemark smučanju niso bolj obremenjena kot pri alpskem smučanju, imajo pa telemarkarji kolena pogosto zaščitena s ščitniki, da ne zadenejo ob leden sneg ali skale pri smučanju zunaj urejenih smučišč.

Smuči za telemark smučanje so enake kot za druge oblike smučanja, odvisne so od namena, dodaja sogovornik. »Za slalom, veleslalom, vsestranske (allround), širše smuči (freeride), za smučanje zunaj urejenih smučišč, za snežne parke (freestyle), (z ukrivljenim zadnjim delom) za snežne parke – twin tip, asimetrične smuči, smuči za turno smučanje ali kratke smuči.«

Gibanje pete gor in dol

Po Aleševih besedah ima telemark čevelj pregibni sprednji zgornji del in močan pohodni podplat, notranjo školjko pa enako alpskemu čevlju. »Čevelj je od snežne podlage dvignjen s podložno ploščo debeline do 3 centimetre, kar omogoča še večji nagib smuči. Značilne telemark vezi omogočajo gibanje pete gor in dol, hkrati pa dajejo dovolj stranske opore za vodenje smučke po robnikih. Obstajajo različne kombinacije in načini vpetja smučarskega čevlja v telemark vezi. Najbolj poznana je jeklenica oziroma žica na vzmet.«

Opremo si začetniki lahko izposodijo v Telemark klubu Kranj, ki občasno organizira brezplačne učne delavnice na smučiščih. »Klub skrbi tudi za usposabljanje učiteljskega kadra pod okriljem Smučarske zveze Slovenije,« pove Robert Aleš. Tistim, ki želijo imeti svojo opremo za telemark smučanje, Strasserjeva svetuje, da čevlje in vezi kupijo v kateri od specializiranih športnih trgovin z opremo za turno smučanje in gorništvo. Palice in smuči so enake tistim, ki se uporabljajo za alpsko smučanje, in jih lahko kupijo v vseh športnih trgovinah.