Krka Novo mesto, ki šteje več kot 12.000 zaposlenih, sodi med vodilna generična farmacevtska podjetja v svetu. Z njenimi zdravili se vsak dan zdravi 45 milijonov ljudi v več kot 70 državah. »Ker je kakovost za nas pomembna na vsakem koraku delovnega procesa, zaposlene spodbujamo k medsebojnemu sodelovanju, prenosu relevantnih informacij in ustvarjalnosti. Ustvarjamo okolje, v katerem lahko cilje in potrebe posameznika povezujemo s cilji podjetja,« je povedala Dori Silvija Gorenc, direktorica kadrovskega sektorja pri Krki, in dodala, da skupne cilje dosegajo tako, da zaposlenim omogočajo zanimivo delo v kulturno raznolikem mednarodnem okolju, v katerem se lahko poslovno, strokovno in osebno razvijajo.

Spodbujanje odličnosti

Kot je povedala Gorenčeva, Krka vlaga v izobraževanje in razvoj zaposlenih. Predstavila je sistem pridobivanja nacionalnih poklicnih kvalifikacij ter vlaganja v pridobitev znanj s področja kakovosti, tehnologij, tujih jezikov, sodobne informacijske tehnologije, osebne rasti in vodenja. »Vsako leto organiziramo Krkin dan, družabni in športni dan vseh zaposlenih, ter prireditev Dan Krkinih priznanj, na kateri nagradimo jubilante, najboljše sodelavce, najboljše vodje ter najboljše predlagatelje inovacij in koristnih predlogov,« je povedala.

Rekreacija in kultura kot protiutež

Sogovornica je izpostavila tudi športne in kulturne dogodke, ki skrbijo za dobro počutje in dobre medsebojne odnose. Različnih športnih dejavnosti se po njenih besedah vsak teden udeleži okoli tisoč zaposlenih. Ti imajo na voljo tudi preventivno zdravstveno rekreacijo in termalno zdravljenje ter možnost dopustovanja v Krkinih počitniških zmogljivosti na morju ali v hribih. Že leta 1971 so ustanovili Kulturno-umetniško društvo Krka, ki združuje galerijsko dejavnost, pevski zbor, gledališki klub in ustvarjalne delavnice ter obiske kulturnih prireditev.

Visoke zahteve za delo v farmaciji

Krka velja za zaželenega zaposlovalca. Povprečno zaposlijo približno 300 novih sodelavcev na leto, tako bo po besedah Gorenčeve tudi v letošnjem letu. »Kljub konjunkturi še vedno dobivamo veliko ponudb za zaposlitev. Srečujemo se z različnimi kandidati, ki se odvisno od razpisanih prostih delovnih mest razlikujejo po stopnji izobrazbe, izkušnjah, znanju, sposobnostih in osebnostnih lastnosti. Zahteve za delo v farmaciji so visoke, na trgu dela pa pogrešamo večjo kakovost izpolnjevanja teh zahtev,« je bila iskrena sogovornica.

Medis letos praznuje 30. rojstni dan

Majhno lokalno organizacijo so v treh desetletjih spremenili v vodilno mednarodno farmacevtsko podjetje za medicinski marketing v regiji in razširili poslovanje z lastnimi podjetji v kar deset držav. Medis ima danes 330 zaposlenih, letos so presegli 100 milijonov evrov prometa, vse ob hkratnem zadovoljstvu sodelavcev. »Delamo stvari, ki nas veselijo in v katere verjamemo, zato jih opravljamo z navdušenjem in strastjo. Zavedamo se, da je naše delo izredno pomembno, v regijo prinašamo inovativne pristope v zdravljenju, vračamo bolnikom upanje, skrbimo za bolj kakovostno življenje ljudi, na kar smo ponosni,« pove direktorica Medisa Martina Perharič, predsednik nadzornega odbora družbe Medis Tone Strnad pa dodaja: »V Medisu smo bili vselej na vrhu, ne glede na to pa smo se vsakič zazrli vase in pogledali, kje se lahko še izboljšamo.«

Veselje do dela zrcali klima v podjetju

Zadnje desetletje anketa o zadovoljstvu zaposlenih v Medisu odraža odlične rezultate, kljub dobrim ocenam pa si prizadevajo za napredek in izboljšave. Zaposlenim omogočajo izobraževanja, razvoj mednarodne kariere, podpirajo jih pri dodiplomskem in podiplomskem študiju, znanju jezikov, omogočajo jim individualno svetovanje in projektno delo. »Krepimo dobro v posamezniku, da se lahko dodatno razvija in izpopolnjuje. Kajti samo zadovoljni sodelavci so lahko uspešni,« je dodala Perharičeva. Dodatna potrditev, da so na pravi poti, je tudi šesta uvrstitev skupine Medis med finaliste Zlate niti v izboru za najboljšega zaposlovalca. Po besedah Strnada so se po nekaj letih premora v Medisu odločili, da se ponovno vključijo. »Med tem časom smo zrasli za več kot dvakrat in menili smo, da je spet čas, da preverimo, ali smo še vedno v vrhu pri skrbi za sodelavce in dobro vzdušje v podjetju.«

Ključno je timsko delo

»Medisovci se združujemo v ekipe, kjer s svojim znanjem in veseljem do dela vsak sodelavec prispeva po svojih najboljših močeh in se ob tem tudi sam razvija,« je pojasnila vodja kadrovske službe Maja Rojšek. »Zaposlene spodbujamo, da delajo z glavo, veseli smo predlogov, idej, pri tem je ključno tudi nenehno uvajanje sodobnih tehnologij v procese dela. Predvsem pa želimo ostati podjetje, v katerem sodelavce sprejemamo pozitivno in puščamo le dobre sledi v družbi.«