Dva tisoč besed dolgo papeževo pismo, naslovljeno z besedami apostola Pavla Če en ud trpi, trpijo vsi udje, je neposreden odziv poglavarja Rimskokatoliške cerkve na poročilo o sedmih desetletjih spolnih zlorab, ki so se dogajale v škofijah ameriške zvezne države Pensilvanija. To poročilo, ki so ga označili za najbolj vseobsegajoče te vrste doslej, je bilo objavljeno pretekli teden, navaja pa, da je tristo duhovnikov v sedmih desetletjih zlorabilo najmanj tisoč mladostnikov, verjetno pa še nekajkrat več, vse pa so poskušali pomesti pod preprogo.

To pa ni edini razlog za neobičajno papeževo pismo, saj se cerkev s podobnimi razkritji in njihovimi posledicami sooča že dlje časa na mnogih koncih sveta, od Čila do Irske in Avstralije. V Čilu je papežu zaradi tega letos odstop ponudilo vseh 34 škofov, doslej jih je sprejel pet. Irsko pa bo Frančišek obiskal konec tedna in se srečal tudi z žrtvami zlorab, so potrdili v Vatikanu.

Papež je v pismu zapisal, da »nikoli ne bomo mogli dovolj globoko prositi odpuščanja ali si dovolj prizadevali popraviti storjeno škodo«. Ob pogledu v prihodnost pa »moramo vložiti vsak mogoč napor za ustvarjanje kulture, ki je zmožna preprečiti nastanek takšnih situacij, a preprečiti tudi možnost, da se jih prikriva in ponavlja«.

Žrtve: Potrebna so dejanja

Odzivi žrtev spolnih zlorab in prikrivanja na pismo so bili zadržani, predvsem pa so žrtve poudarjale, da so potrebna dejanja. »Izrekel je še več besed. Nič pa ni storil. Odpustiti mora škofe, ki so prikrivali spolne zločine. Dokler ni nečesa, kar svari pred takšnim početjem, ne bo sprememb,« je dejala Judy Jones iz skupine, ki so jo zlorabljeni ustanovili v Pensilvaniji. Podobna skupina v Avstraliji je pismo ocenila pozitivno z dodatkom, da cerkev še vedno prepočasi prevzema odgovornost za dogodke, kot je dejala predsednica skupine Chris MacIsaac.

Na Irskem je pismo ostro kritiziral Calm O’Gorman, ki je bil sam žrtev zlorab in je glede tega vprašanja med vodilnimi aktivisti v državi. Tvitnil je, da cerkev še vedno noče priznati »namerne politike prikrivanja spolnih zlorab, ki jo je sestavil in izvajal Vatikan«.

Zunanji opazovalci menijo, da je bil odziv papeža na poročilo v Pensilvaniji za cerkvene standarde izredno hiter. Ameriški strokovnjak za Vatikan John L. Allen, ki vodi portal Crux, pravi, da je spodbudno, da je papež v pismu dvakrat uporabil besedo »prikrivanje«. Frančišku priznava, da si je prizadeval doseči postopek za ukrepanje proti škofom, obtoženim prikrivanja, pa je predlog v birokraciji Vatikana zvodenel. »Potreben je mehanizem z jasnimi pravili dokazovanja in postopkov, s katerim bo mogoče odgovorne resno kaznovati, ko bo položaj to zahteval,« meni Allen.