»Tudi drugi organi mu normalno delujejo, tako da je stanje zdaj zelo zadovoljivo. A to ne pomeni, da je povsem izven življenjske nevarnosti. Prilagajanje na nova pljuča je dolgotrajen proces,« je dejal Walter Klepetko, ki je Laudo, sicer tudi pilota in lastnika družbe Laudamotion, operiral.

Po njegovih besedah bo moral nekdanji trikratni svetovni prvak še tri tedne ostati v bolnišnici, kjer ga lahko obiskujejo le najbližji sorodniki. »Važno je, da ne pride do okužbe. Pljuča bo potrebno ves čas nadzorovati, če ne bo zapletov, bo pa Niki najbrž lahko delal vse, kar je doslej. Lahko bo letel in se ukvarjal s športom,« je še dejal Klepetko, ki je doslej opravil približno 2000 presaditev pljuč.

Po podatkih Mednarodnega združenja za presaditve srca in pljuč (ISHLT) je umrljivost po presaditvi pljuč v prvem letu 80-odstotno, po petih letih 53-odstotna, po desetih pa 32-odstotna.

Lauda pogosto pri zdravniku

Lauda se je leta 1976 hudo ponesrečil na dirki v Nürburgringu. Njegov ferrari je zajel ogenj, avstrijski dirkač pa se je rešil s hudimi opeklinami, ki so trajno zaznamovale njegovo zdravje. S težavami se srečuje že dlje časa; 1997 in 2005 je moral na presaditev ledvic.