Muscat je poleg tega napovedal, da bo Malta zoper domnevno nezakonito delovanje ladje nemške nevladne organizacije Mission Lifeline uvedla preiskavo in plovilo zasegla, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Del migrantov z ladje bo po njegovih navedbah poleg Malte prevzelo še sedem držav EU - Italija, Luksemburg, Nizozemska, Portugalska, Irska, Belgija in Francija.

Muscat ob tem sicer ni omenil Nemčije, kljub temu, da je nemški notranji minister Horst Seehofer ob današnjem zasedanju parlamentarnega odbora dejal, da bi Nemčija lahko prevzela del migrantov z ladje. Postavil je sicer pogoj, da ladja ne bo več delovala. Seehofer je še dejal, da bi morala 17-članska posadka odgovarjati za svoja dejanja in da je treba preprečiti, da bi do tovrstnih praks prihajalo tudi v prihodnosti.

Podobnega mnenja je tudi Salvini

Podobnega mnenja je tudi italijanski notranji minister Matteo Salvini. Dejal je, da bo »nezakonita ladja Lifeline« vplula v Malto, kjer bodo preiskali zakonitost njenega delovanja. »Še en uspeh za italijansko vlado,« je dodal.

Ladja Lifeline naj bi po navedbah Malte nepravilno registrirala zastavo na Nizozemskem. Poleg tega ji skupaj z Italijo očitata nezakonito delovanje, ko je 21. junija rešila migrante iz morja in jih nato ni želela predati libijski obalni straži.

Nemška nevladna organizacija Mission Lifeline je slednje obtožbe danes zavrnila, rekoč da bi bila predaja migrantov libijski obalni straži neskladna z ženevsko konvencijo o statusu beguncev in tako zločin. Obtožbe je zavrnila tudi posadka, ki je sporočila, da je delovala skladno z mednarodnim pravom, ki prepoveduje vračanje prosilcev za azil v države, kjer jim grozi preganjanje.