Italijanski predsednik Sergio Matterella je danes Italijo začel pripravljati na predčasne volitve. Proti volji večine v obeh domovih parlamenta je za mandatarja imenoval finančnega strokovnjaka za rezanje javne porabe in dolgoletnega vodilnega ekonomista v Mednarodnem denarnem skladu Carla Cottarellija. Oblikoval bo vlado strokovnjakov, ki pa skoraj gotovo ne bo dobila potrditve v parlamentu. Vendar ga Mattarella vseeno lahko imenuje za premierja do predčasnih volitev, v tem času pa bo njegova glavna naloga priprava proračuna. Italija se je tako znašla v politični krizi, potem ko je Mattarella v nedeljo zavrnil potrditev vladne ekipe Gibanja petih zvezd in Lige. Na prvi pogled je torej odgovoren predsednik države, ker vlade ni hotel potrditi zaradi kandidata za ministra za gospodarstvo, znanega zagovornika izstopa iz evrskega območja in velikega nasprotnika Nemčije Paola Savone. Vendar je problem tudi v tem, da Matteo Salvini, voditelj skrajno desne Lige, ni hotel imenovati drugega kandidata.

Privrženci in politiki Gibanja petih zvezd in Lige, ki sta že pred desetimi dnevi sestavila koalicijsko pogodbo, obtožujejo predsednika Mattarello, da je z zavrnitvijo njune ministrske ekipe izvedel »državni udar«. Gibanje je pozvalo k protestom proti odločitvi predsednika, a obenem sta obe stranki že dvignili roke od sestave vlade in začeli pogledovati proti predčasnim volitvam.

Vendar predsednik vsekakor ima možnost zavrniti predlog vladne ekipe. Ne samo, da mu jo podeljuje ustava, ampak so takšen veto pred Mattarello že uporabili nekateri njegovi predhodniki, denimo leta 1994 proti enemu od predlaganih ministrov vlade tedanjega premierja Silvia Berlusconija, ki je takoj izbral drugega kandidata.

Kljub ustavnim pooblastilom predsednika je 31-letni voditelj Gibanja petih zvezd Luigi Di Maio zahteval odstavitev Mattarelle. Salvini pa glavnega krivca vidi v vmešavanju tujine, ki naj bi vplivala na predsednika. »Italija ni kolonija. Nismo sužnji Francije in Nemčije,« je dejal Salvini, ki vidi rešitev v novih volitvah.

Liga in Gibanje petih zvezd skupaj pred volitvami?

Salvini je trmasto vztrajal pri 81-letnem Savoni, čeprav je imel v Ligi nekaj odličnih ekonomistov, ki so primerni za ministra za gospodarstvo. Očitno je preračunal, da bo imel več politične koristi od konflikta z Mattarello. Zadnje ankete namreč kažejo, da ima Liga že 25-odstotno podporo, kar je kar 8 odstotnih točk več, kot je dobila na volitvah 4. marca. Prav Salvini ima namreč največ koristi od tega, da je EU prepustila Italijo samo sebi ob migrantski krizi v zadnjih letih. Prav zdaj je pred množico privržencev spet začel besneti proti »novi invaziji migrantov«, ker so jih v zadnjih dneh več kot 2000 rešili iz morja.

Menda pa ni izključeno, da bi se Liga v tokratni predvolilni kampanji povezala Gibanjem in ne več z Berlusconijem. Salvini je Berlusconiju že zagrozil, da bodo prekinili sodelovanje z njim, če bodo poslanci njegove stranke Naprej, Italija glasovali za prehodno vlado Cottarellija.

Vsekakor pa si je težko predstavljati predvolilno zavezništvo Gibanja in Lige, kot si je bilo težko predstavljati njuno vlado. Stranki imata namreč povsem različni skupini volilcev, ki sta si med seboj sovražno nastrojeni. Gibanje petih zvezd nagovarja revnejše prebivalce juga z obljubo o povečanju socialnih izdatkov in z univerzalnim temeljnim dohodkom, Liga pa razmeroma bogate prebivalce severa predvsem z obljubo, da jim ne bo več treba plačevati davkov za »lenuhe« z juga. Največji problem koalicijske pogodbe pa je bil, da sta obe stranki ohranili skoraj ves svoj program, tako da se je zaradi visokih izdatkov in nizkih davkov obetal rekorden proračunski primanjkljaj. To bi privedlo do konflikta z Brusljem. Tako so bili pred nekaj dnevi, ko je ta koalicija nastajala, mnogi ekonomisti prepričani, da se bo italijanska vlada, podobno kot Ciprasova leta 2015, na koncu prisiljena ukloniti Evropski uniji.