Rezultat bo po besedah Mesca osnova za to, da se po volitvah resno pogovorijo z morebitnimi partnerji, kako iz programa Levice, ki je po njegovem mnenju realen, narediti vladni program. Večja možnost za dosego ciljev je v koaliciji, vprašanje pa je, ali »bomo zmožni oblikovati koalicijo, ki nam bo dovolj blizu, da bomo lahko govorili skupen jezik«, je v izjavi ob robu kongresa povedal Mesec.

Po njegovih navedbah se bodo pogovarjali s strankami, ki so jim bliže, torej levimi ali levosredinskimi, ne pa z neoliberalnimi ali tistimi, ki uporabljajo sovražni govor in izključevanje. »V tem mandatu smo dokazali, da nismo nek privesek oblasti, ki naj bi bil v opoziciji, ampak stranka, ki je pisala najbolj kakovostne zakone in dopolnila. Imamo potrebne izkušnje in znanje, da si v naslednjem mandatu poskušamo izboriti tudi kaj več kot zgolj stalež v opoziciji,« je prepričan Mesec.

Kot je dejal, računajo na podvojitev poslanskih sedežev. Na vprašanje, kako se bodo soočali s konkurenco na levem političnem polju, je odgovoril z oceno, da si je Levica v tem mandatu zgradila kredibilnost, prepoznavnost in bodo ljudje znali racionalno presoditi, kateri program in ekipa sta bolj kredibilna. »V tem smislu nas konkurenca ne skrbi, ampak jo pozdravljamo,« je zagotovil Mesec, sicer tudi vodja poslanske skupine Levice.

»Trdno verjamemo in stojimo za tem, da družba potrebuje korenite spremembe. Naš program ponuja vsaj nekatere rešitve nanje,« je dodal. V nagovoru je izpostavil, da v iztekajočem se mandatu niso bili stranka enega problema, ampak stranka, ki se je borila na vseh frontah, na katerih se jim je zdelo potrebno, ter so bili konsistentni.

Iz začaranega kroga revščine je težko pobegniti

Stranka levica s svojimi programskimi točkami v glavnem ostaja pri vsebinah, ki jih je izpostavljala v iztekajočem se mandatu. Poleg odpravljanja revščine obljubljajo tudi omejitev razmerja plač na ena proti pet, boj proti stagniranju plač in spremembo načina upravljanja z javnim premoženjem. Napovedujejo ustavitev postopkov privatizacije ter uvedbo demokratičnega nadzora v SDH in slabi banki.

Program se usmerja tudi v skrb za javno šolstvo in javno zdravstvo ter za dosledno ločitev med javnim in zasebnim. Izpostavljajo boj proti revščini in vsem oblikam družbene izključenosti. Pri tem navajajo takojšen dvig minimalne plače nad 700 evrov, zavzemanje za pokojnine, ki zagotavljajo varno starost, ter dvig socialnih pomoči.

Pri zavzemanju za krepitev politične demokracije med drugim navajajo možnost odpoklica političnih funkcionarjev. Napovedujejo prizadevanje za izstop iz Nata.

Boj proti revščini je v nagovoru izpostavila tudi Violeta Tomić. »Ko v Levici govorimo o trdovratnih posledicah revščine, izpostavljamo dejstvo, da je revščina začarani krog, iz katerega je težko pobegniti,« je poudarila.

Spomnila je, da ima Slovenija gospodarsko rast in da so dobički milijardni, hkrati pa je po njenih navedbah 280.000 revnih, med njimi so tudi zaposleni, ki delajo, a od dela ne morejo preživeti. Tako je napovedala, da bo prvi ukrep Levice po volitvah dvig minimalne plače na 700 evrov brez dodatkov.

Izpostavila je tudi revne otroke in po njenih besedah katastrofalen položaj upokojencev ter okrcala vlado »z večnim Karlom Erjavcem«.

Politična sila, ki ponuja alternativo

Kot je poudarila Tomićeva, Levica ne obljublja, pač pa dela, pripravljene imajo tudi zakone. »Levica je postala politična sila, ki vedno ponuja alternativo,« je dejala. Obenem je priznala, da so naredili tudi nekaj napak, na katerih se učijo in postajajo boljši. A trdno po njenih navedbah stojijo za programom, ki ga bodo danes potrdili, ter resno mislijo, kar govorijo.

Tako je obljubila, da bodo še naprej delali za pravice najšibkejših, na zmanjševanju razlik, v dobrobit okolja ter na povečanju samooskrbe. Narediti bo treba tudi revizijo denacionalizacijskih postopkov, je dodala.

Slovenija bo ekosocialistična ali pa je ne bo, je še ocenila Tomićeva in napovedala, da bo Levica iz naslednje bitke izšla še močnejša.

Člani kongresa sicer pričakujejo še nagovor koordinatorja stranke Luke Mesca, nagovoril pa jih bo predvidoma tudi predsednik nemške stranke Die Linke Gregor Gysi.