Hrvaška zunanja ministrica Marija Pejčinović Burić (HDZ), ki se je za razliko od svojega slovenskega kolega udeležila srečanja dveh premierskih delegacij, je ocenila, da je bil torek pomemben dan, čeprav sta glavna sogovornika obtičala na nasprotnih bregovih. Kot je ocenila, je dobro, da se bo dialog za reševanje spora o meji nadaljeval na ravni strokovnjakov kot tudi ob robu različnih srečanj, na katerih se bosta lahko srečala oba premierja. Izpostavila je, da je vprašanje meje vedno dvostransko vprašanje ter da mednarodno pravo ne dovoli enostranske implementacije arbitražne sodbe, ki jo Hrvaška zavrača. Prepričana je, da sta državi zmožni sami doseči rešitev, brez posredovanja Evropske komisije. Ne pričakuje nobenih incidentov po 29. decembru.

Bivši hrvaški zunanji minister Miro Kovač (HDZ) je tudi doživel torkovo srečanje kot pozitivno za relaksiranje odnosov, ker je Cerar vendarle obiskal Zagreb. Pravi, da ni pričakoval veliko od srečanja, glede na odločitev hrvaškega sabora o arbitraži ter na privrženost Slovenije k izvajanju junijske arbitražne odločbe. Pojasnil je, da Cerarja pričakujejo parlamentarne volitve ter da mora upoštevati tudi mnenja svojih koalicijskih partnerjev. Kovačeva predhodnica na vodilnem položaju v hrvaški diplomaciji in saborska poslanka Državljansko-liberalne zveze (Glas) Vesna Pusić je ponovila stališče, da je treba doseči dogovor, ki bi ga Slovenija predstavila kot implementacijo arbitražnega sporazuma, Hrvaška pa kot dvostranski sporazum. Ob tem, je kot meni, ključno nadaljevanje pogovorov.

Tudi ostale večje hrvaške opozicijske stranke so pozdravile nadaljevanje dialoga dveh vlad. Iz največje opozicijske stranke SDP so sporočili, da vlada premierja Plenkovića lahko računa s podporo socialdemokratov, če bo sledila hrvaškim interesom in bo redno obveščala sabor o svojih potezah. Stranka Živi zid meni, da spor o meji ne bo urejen v Plenkovićevih preostalih skoraj treh letih rednega mandata, ker zaenkrat ni sprejel nobene velike odločitve. Ko gre za arbitražno sodbo, pa si prizadevajo za sredinsko mejno črto v Piranskem zalivu. Predsednik donedavne članice vladne koalicije, stranke Most neodvisnih list Božo Petrov je zadovoljen z nadaljevanjem dialoga na premierski ravni, a je ponovil Mostov predlog, da je prva naloga hrvaške diplomacije treba biti vzpostavitev kondominija v Piranskem zalivu.

Hrvaški mediji: Cerar ni kazal pripravljenosti na dogovor

V hrvaškem tisku so ocenili, da Cerar v Zagrebu ni kazal pripravljenosti na dogovor, medtem ko se je hrvaška stran pokazala kot bolj konstruktivna, ker je ponudila predlog o pravnem okviru reševanja problema meje. Izpostavili so paradoks, da Cerar vztraja pri implementaciji arbitraže, čeprav sodba ni v prid Sloveniji, medtem ko Hrvaška zaradi kompromitiranega postopka in odločitve hrvaškega sabora o izhodu iz arbitraže ne more sprejeti uveljavitve razsodbe arbitražnega sodišča, čeprav gre večinoma njej v prid. »Prihodnost dogovora iz sedanje perspektive se zdi slaba, da bi se problem uredil, je potreben državniški pogum. Dokler tega ne bo, se bodo z izidom torkovega srečanja lahko veselili prebivalci območij ob Umagu in Metliki, ker bodo dobili prenovljene mostove ne mejnih prehodih«, je poročal Večernji list. Da bo spor o meji v imenu Slovenije reševal kakšen bodoči premier ali premierka ter da bo 29. decembru sledila nova in bolj nevarna faza za prevladovanje bolečega problema, meni komentator reškega Novega lista. Profesor na zagrebški pravni fakulteti Josip Kregar je ocenil, da sta se premierja v Zagrebu srečala za voljo Evropske komisije, a sta zamudila priložnost, da bi dosegla napredek pri dvostranskem sporazumu kot končni rešitvi. Meni, da je Slovenija v določeni prednosti, ker je slovenska javnost doživela arbitražno sodbo kot uspeh, medtem ko na Hrvaškem prevladuje vzdušje, da je bila junijska odločitev arbitrov v Haagu porazna.