Predlog novele zakona o trgovini, s katerim je želel Andrej Čuš omejiti nedeljski obratovalni čas trgovin, so poleg predlagatelja podprli še dve nepovezani poslanki, dva poslanca Levice, dve poslanki upokojenske stranke, trije poslanci SDS in en poslanec koalicijske SMC. Razpravljalci so kot glavni razlog za zavrnitev zakona navajali nedavno dosežen dogovor med trgovci in sindikati, po katerem bodo smeli zaposleni v trgovini delati največ 15 nedelj v letu in največ dve na mesec, za nedeljsko in praznično delo pa bodo plačani bolje kot doslej. Poslance je v tako imenovanem Čuševem zakonu zmotila tudi kopica predvidenih izjem, za katere prepoved nedeljskega obratovanja trgovin ne bi veljala.

Trček: Na človeka gledajo, kot da je klobasa

»Toda gnili kompromis med sindikati in trgovci vsebuje več izjem, kot jih predvideva moj zakon. Poleg tega sem povedal, da vam ponujamo roko, da bi ga v drugem branju skupaj oblikovali,« se je kritikam kolegov čudil Čuš in napovedal, da bo v državni zbor kmalu prišel z novim zakonskim predlogom, saj je prepričan, da bodo ob nedeljah še naprej odprte vse trgovine in da se položaj zaposlenih ne bo izboljšal. Spremembo zakona o trgovini v »neki bližnji prihodnosti« je napovedal tudi državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Aleš Cantarutti in poudaril, da bo moral biti sprejet tudi v dialogu s potrošniki, ne le s trgovci in prodajalci.

Za Čušev zakon je med drugimi glasoval poslanec Levice Franc Trček, ker si po njegovem delavke in delavci zaslužijo vsaj en prost dan v tednu, na katerega ne bodo izpostavljeni prisilam kapitalistične produkcije. »Nedeljsko delo v trgovinah poganja le goli interes kapitala. Obratovalni čas je eno od ključnih orožij posameznih trgovcev v medsebojnem konkurenčnem boju, ki se je prenesel na delavke in delavce. Ker so plače prenizke, je marsikatera delavka prisiljena v nedeljsko delo, ki je malenkostno bolje plačano,« je poudaril Trček in dodal: »Trenutno pri nas prevladujejo politike, ki gledajo na človeka, kot da je klobasa, ki se jo reže, dokler se jo pač da.«

Möderndorfer: Ne mi govoriti, kaj bom počel v nedeljo

Poslanec DeSUS Uroš Prikl se je vprašal, ali se volja ljudi glede obratovalnega časa trgovin ne kaže s tem, ko vztrajno nakupujejo tudi ob nedeljah in drugih dela prostih dnevih. »Zelo težko je čez noč spremeniti potrošniške navade Slovencev, še težje je določati, kaj se zdi komu primerno. Za nekatere je denimo obisk nakupovalnega centra izjemen dogodek ali celo neka rutinska navada, saj je namenjen za druženje, za klepet ob kavici, za nedeljski izlet ali kar za ’firbcanje’.«

Predlagatelja sprememb zakona o trgovini je najbolj okrcal poslanec SMC Jani Möderndorfer, prepričan, da se poslanci ne smejo vmešavati v dogovore socialnih partnerjev in da ne smejo delati namesto sindikatov. Möderndorfer ni skrival ogorčenja nad Čuševim zakonom: »Ne mi krojiti življenja in mi govoriti, kaj bom počel v nedeljo s svojo družino in kaj je dobro za mojega otroka. O tem ne bo govorila ne Cerkev ne država, ampak bodo odločali starši sami!«