Če imajo ZDA težave z vmešavanjem Rusije v njihove notranje zadeve, ima Avstralija tovrstne probleme s Kitajsko. Peking med drugim financira avstralske politične stranke, da bi služile kitajskim strateškim koristim. O vsem tem je parlament že maja seznanil Duncan Lewis, vodja avstralske varnostnoobveščevalne organizacije (ASIO). Zato je konservativna vlada v Canberri zdaj sprejela vrsto ukrepov, da bi onemogočila kitajsko podkupovanje, ki je očitno bilo prisotno tudi pri nekaterih nekdanjih avstralskih ministrih. Med drugim je – ne da bi izrecno omenila Kitajsko – prepovedala tuje donacije svojim političnim strankam in poostrila zakon o vohunjenju. V Pekingu so Avstralijo takoj obtožili protikitajske paranoje in na zagovor poklicali avstralskega veleposlanika.

Senator lobiral za Peking

Te dni je tudi odstopil 34-letni laburistični senator Sam Dastyari, pri katerem se je pokazalo, kako lahko kitajski denar vpliva na avstralske politike. Zanj nekateri mediji trdijo, da je pozabil, da so ga izvolili v Avstraliji in ne na Kitajskem. Dastyari je med drugim vztrajno pritiskal na ministra za priseljevanje, naj podeli državljanstvo Huangu Xianmu, kitajskemu milijarderju, ki že od leta 2011 živi v Sydneyju in financira avstralske stranke, kar doslej ni bilo nezakonito. Poleg tega je Dastyari, ki je med drugim od kitajskega podjetja Yuhu prejel okoli 40.000 evrov, prepričeval laburistično političarko, naj se v Hongkongu preneha sestajati z zagovorniki demokracije. Prav tako je podpiral kitajske zahteve v Južnokitajskem morju, kar je v nasprotju s politiko Canberre. Huanga pa je obvestil, da mu avstralska tajna služba ASIO prisluškuje. Slednja je že leta 2015 avstralske stranke posvarila, naj bodo previdne.

Huang je financiral tudi ustanovitev inštituta za avstralsko-kitajske odnose, ki ga vodi nekdanji avstralski zunanji minister Bob Carr. Nekdanjega trgovinskega ministra Andrewa Robba pa je kot svetovalca za plačo pol milijona evrov na leto najelo kitajsko podjetje, ki je novembra 2015 dobilo za 99 let v roke pristanišče Darwin.

Velika gospodarska odvisnost

V Washingtonu so zaskrbljeni. Avstralija je od druge svetovne vojne najbolj zvest ameriški zaveznik in je sodelovala v vseh pomembnih ameriških vojnah, v Koreji, Vietnamu, Afganistanu, Iraku in Siriji. Pravzaprav bi morala biti prej zaskrbljena Canberra glede ravnanja Washingtona. Avstralija namreč poziva ZDA, naj bodo bolj prisotne v njeni regiji. Problem je med drugim, da se je Donald Trump po vselitvi v Belo hišo odpovedal transpacifiškemu partnerstvu.

Avstralija je po drugi strani od zahodnih držav najbolj gospodarsko odvisna od Kitajske, s katero ima od predlani sklenjen prostotrgovinski sporazum in kamor izvaža železo, premog, mleko, vino, meso… Okoli 150.000 kitajskih študentov, kar je polovica vseh tujih, polni blagajne avstralskih univerz. Med turisti v Avstraliji je spet največ kitajskih, milijon na leto. Od 24 milijonov Avstralcev jih je kar milijon kitajskega rodu, od tega je dobra polovica rojenih na Kitajskem.