Za 25-milijonsko prebivalstvo, ki zdaj zmrzuje v hladni zimi in pomanjkanju, je bil to ukaz, da mora pokati od navdušenja in to tudi javno kazati, svet pa se je znova zavedel, kako krhek je mir in kako je nevarno rožljanje z jedrskim orožjem, če je v rokah nepredvidljivih ljudi. Ri Chun Hee je namreč v večernih televizijskih novicah severnokorejskemu ljudstvu in vsemu svetu sporočila, da so tistega dne ob treh zjutraj blizu glavnega mesta Pjongjang izstrelili medcelinsko balistično raketo hwasong-15, najmočnejšo, najbolj izpopolnjeno in najbolj zastrašujočo od vseh, ki jih je Severna Koreja preizkusila doslej, piše v novi številki Nedeljskega dnevnika. »Nanjo je nameščena bojna konica, ki lahko udari kjer koli v kopenskem delu ZDA,« je pojasnila tiskovna agencija KCNA, njeno izstrelitev pa je pokazala tudi televizija. Doseg te rakete je po oceni ameriških strokovnjakov 13.000 kilometrov.

Kim Jong Un, 33-letni predsednik, ki je po smrti Kim Jong Ila, sina Kim Il Sunga, ustanovitelja države, kot »očetov sin«, tako so mu namreč rekli, prevzel krmilo 11. decembra 2011, je v vsej svoji mogočni pojavi s 136 kilogrami telesne teže, kot mu jih pripisujejo pri 170 centimetrih višine, žarel od zadovoljstva. Ameriški vojaški jastrebi so ob tem zastrigli z ušesi, zganili pa so se tudi v sosednjih državah, predvsem v Južni Koreji in na Japonskem.

Nasproti si v tej jedrski zgodbi stojita predvsem dva moža: eden mlad, nizke rasti in temnih las, drugi v zrelih letih, visok in svetlo pobarvanih las, oba pa vzkipljiva, željna kazanja mišic in nepredvidljiva: Kim Jong Un in Donald Trump.

Bruseljski stroj za slovensko umazanijo

Se danes še kdo spomni, kako sta pred dobrimi tremi leti poslanca SDS Vinko Gorenak in Eva Irgl na Hrvaškem reklamirala knjigo Romana Leljaka »UDBA – primer ugrabitve in likvidacije Stjepana Crnogorca in Nikice Martinovića«, sprašuje Nedeljski dnevnik. Slovenska poslanca (zlasti Gorenak) in Leljak so tožili o vsem, kar naj bi zloglasna služba še danes »urejala« Sloveniji. Po načelu: čim slabše za Slovenijo, toliko bolje za Hrvaško. Roman Leljak pa je potrebne dokumente o Slovencih nosil iz slovenskega arhiva avstrijskim preiskovalcem.

»Slovenci nikoli nismo in ne bomo potrebovali zunanjih sovražnikov.« A ta komentar ni bil zapisan takrat, temveč smo ga na internetu prebrali pred dnevi, po tistem, ko je odbor evropskega parlamenta za preiskovanje pranja denarja v Bruslju na pobudo evropske poslanke Romane Tomc obravnaval tudi primer domnevnega pranja iranskega denarja v NLB. Evroposlanka Romana Tomc, ki je kopirala preverjeni vzorec Vinka Gorenaka, Eve Irgl in Romana Leljaka, je vedoč, kako bo večina v domovini ocenila njeno odločitev, takoj po razpravi odločno zavrnila očitke, da gre za predvolilno potezo.

Tito prespal v prinčevi spalnici

Še več o drugih temah, denimo o reportaži z obiska gradu Snežnik, kjer smo izvedeli marsikaj iz bogate grajske zgodovine, o nagradni igri, ki bo bralcem Nedeljca lahko prinesla vstopnico za ogled skakalnega spektakla marca v Planici, pogovoru z direktorjem Smučarske zveze Slovenije Francijem Petkom in klepetu s turističnim agentom, ki je v Slovenijo prišel iz Šrilanke, pa v tokratni tiskani izdaji Nedeljskega dnevnika pri vašem prodajalcu časopisov.