Obe vladi, irska in britanska, zaostrujeta stališče do mejnega vprašanja. Irska grozi, da bo z vetom blokirala začetek trgovinskih pogajanj med EU in Britanijo, če se slednja ne bo odpovedala »trdemu brexitu« oziroma vsaj »trdi meji« med Irsko in britansko Severno Irsko. Od Britanije zahteva mehak, dosedanji mejni režim tudi v primeru trdega brexita.

Irska uživa enotno podporo EU

Britanska vlada je že večkrat ponovila, da se o meji ne bo pogajala pred sklenitvijo trgovinskega sporazuma z EU. Slednja pa je očitno trdno na irski strani. Irski zunanji minister Simon Coveney je včeraj dejal, da se vse članice EU strinjajo s tem, da »mora priti do večjega napredka o mejnem vprašanju«, če naj bi se na začetku decembra začela pogajanja o bodočem trgovinskem sporazumu, kot želijo v Londonu. Coveney je tudi dejal, da so mu vodja brexitskih pogajalcev EU Michel Barnier, predsednik evropskega sveta Donald Tusk in predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker zagotovili, da Irski sploh ne bo treba uporabiti veta, ker EU kot celota podpira irsko stališče. Povedali so mu, da so problemi Irske problemi EU. »Ne moremo dovoliti, da bi se premaknili v drugo fazo pogovorov (o trgovinskem sporazumu) v upanju, da se bo mejno vprašanje že nekako rešilo brez verodostojnega razumevanja tega, kako ga bomo rešili,« je dejal irski zunanji minister. Oglasil se je tudi komisar EU za kmetijstvo, Irec Phil Hogan, ki je britansko premierko Thereso May pozval, naj »dramatično spremeni svoje brexitske načrte, da ne bi krizno vprašanje irske meje iztirilo njenih upanj o trgovinskem sporazumu z EU«. Hogan je bil tisti, ki je Mayevi sporočil, da bi problem irske meje lahko rešila zelo enostavno: tako, da bi Britanija po brexitu ostala članica skupnega trga in carinske unije EU ali pa to dovolila vsaj Severni Irski. To zadnje britanski vladi ne pride niti na misel.

Bojazen pred »trdim režimom« na 498 kilometrih meje

Največje skrbi zaradi spreminjanja zdaj skoraj neopazne irsko-britanske meje (nanjo opozarjajo samo znaki z različno najvišjo dovoljeno hitrostjo vozil na cestah) imajo prebivalci vasi in mest v njeni bližini. Na obeh straneh. Obmejne skupnosti naj bi skupaj štele okoli milijon prebivalcev. Njihovo življenje in delo sta že dolgo odvisna od neobstoječe meje. Oba sta se razcvetela po koncu tridesetletnega konflikta v Severni Irski. Zelo posebne skrbi imajo prebivalci velike vasi Pettigo, saj meja med Irsko in britansko Severno Irsko poteka sredi vasi že vse odkar je Irska, nekdanja najbližja britanska kolonija, postala neodvisna leta 1922. Ravno Pettigo je najbolj občutil tridesetletno vladavino terorizma in nasilja v Severni Irski, ki je prinesla veliko razhajanj, sovraštva, tihotapljenja in banditizma. Trdo mejo primerjajo celo z berlinskim zidom, in če kdo, potem njeni prebivalci ne želijo obnovitve »trde meje« iz časov pred velikonočnim mirom, ki je obmejnim krajem prinesel pomembna vlaganja EU. A tudi drugod na 498 kilometrov dolgi meji je podobno. Na meji stoji na primer skupni center za šport in druženje, v katerega je EU vložila 8,3 milijona evrov. In meja na irskem otoku je bila samo ena izmed zelo številnih reči, o katerih v kampanji pred brexitskim referendumom ni govoril nihče…