Nasilje v Mehiki utegne letos preseči vse rekorde. Od januarja do konca oktobra so našteli 23.968 umorov, kar je 23,6 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Tamkajšnji varnostni analitiki izražajo bojazen, da bo število žrtev nasilja do konca leta celo večje, kot je bilo v najhujših časih vojne proti narkokartelom in med njimi (med letoma 2006 in 2012). Minuli ponedeljek je bil umorjen ombudsman zvezne države Baja California Sur, dan prej podpredsednik medijske hiše Televisa, ki je ena največjih v Mehiki, v tem letu je bilo med žrtvami tudi enajst novinarjev.

Oktobra 89 umorov na dan

Po podatkih mehiškega sekretariata za nacionalno varnost (SESNSP) se je samo oktobra letos zgodilo 2.764 umorov (89 na dan ali vsakih šestnajst minut eden). To je največ doslej v tako kratkem času, odkar vodijo statistiko. V poročilih se pogosto uporablja izraz »registrirani umori«, medtem ko izginule žrtve štejejo med pogrešanimi. V mnogo primerih se namreč za žrtvami izgubi vsaka sled, saj jih hudodelske združbe razkosajo in sežgejo ali pa trupla raztopijo v kislini, tak postopek je zloglasni narkokartel Los Zetas poimenoval »kuharska metoda«.

Za označevanje morije so mehiški mediji izčrpali že vse pridevnike, saj ne mine dan brez tragičnih primerov nasilja. Tudi tiste regije ali zvezne države, ki so do nedavnega veljale za precej varne, zaznavajo porast kriminala. Med najnevarnejše se uvrščajo zvezne države Baja California, Guerrero, Veracruz, Chihuahua in zvezna država Mehika. Po podatkih SESNSP se povečuje tudi število drugih kaznivih dejanj, kot so ugrabitve; samo oktobra letos so jih našteli 1146. Ob tem organizacija Envipe (Encuesta Nacional de Victimizacion y Percepcion sobre Seguridad Publica) meni, da večine kaznivih dejanj ljudje ne prijavijo – po oceni je neprijavljenih primerov samo v zvezni državi Mehika 93,7 odstotka. Edina svetla izjema pri varnosti je zvezna država Jukatan.

V severozahodni zvezni državi Baja California Sur, kjer plaže in nedotaknjena narava privabljajo množice severnoameriških turistov, so letos do novembra našteli 536 umorov. Zlasti v tamkajšnjem letovišču Los Cabos se med očetom in sinom bije krvava vojna za prevzem narkokartela, imenovanega Cartel de Sinaloa. V zadnjih mesecih se je na tem ozemlju pojavil tudi kartel Jalisco nove generacije, ki se okrutno bojuje za nadzor nad območjem. Pred nevarnostjo, ki preti ljudem v tem letovišču, so svoje državljane posvarile ZDA. V La Pazu, prestolnici zvezne države Baja California Sur, je v ponedeljek skupina neznancev streljala na avtomobil 47-letnega ombudsmana Silvestra de la Toba Camacho in ga pri tem ubila skupaj z njegovim sinom ter ranila ženo in hčer. Dan prej je bil v Ciudadu de Mexicu ubit podpredsednik telekomunikacijske družbe Televisa Asolfo Lagos, ko se je peljal s kolesom po cesti proti arheološkemu območju Teotihuacan. Bil naj bi stranska žrtev v streljanju, s katerim je eden njegovih osebnih telesnih stražarjev menda poskušal dvema tatovoma preprečiti, da bi Lagosu ukradla kolo. Predsednik republike Enrique Pena Nieto se je na ta dogodek odzval po twitterju z zapisom, da bo odredil, naj generalni državni tožilec razišče primer. To je sprožilo vročo polemiko in vprašanja, zakaj generalno državno tožilstvo ne razišče številnih drugih primerov podobnega nasilja. Na predsednika leti precej kritik tudi zaradi neustrezne in neučinkovite varnostno politike.

Nobene selekcije med tarčami

Med pogostimi žrtvami strelskega obračunavanja in izginulimi so župani, sindikalisti, socialni in humanitarni delavci ter drugi, ki niso po volji kriminalcev ali lokalnih veljakov, policistov in vojakov. Izjeme niso niti novinarji, med njimi je bilo letos enajst žrtev, enako kot lani. Po podatkih mednarodne organizacije za človekove pravice za obrambo svobode izražanja in pravice do informiranosti (Article 19) je bilo v Mehiki od leta 2000 do danes umorjenih 111 novinarjev, od tega osem novinark. Podatki mehiške nacionalne komisije za človekove pravice (CNDH) pa govorijo o 130 žrtvah iz novinarskih vrst v omenjenem obdobju, od tega so jih 38 našteli v mandatu predsednika Pena Nieta, ki je na položaju od decembra 2012. Poleg tega je 25 novinarjev izginilo brez sledu.

Kar 99,85 odstotka umorov je nekaznovanih ali neraziskanih, enako velja za skoraj vsa hudodelstva proti civilistom. Odbor za zaščito novinarjev (CPJ) je Mehiko pred kratkim označil za državo, v kateri je ubitih največ novinarjev na svetu, celo več kot v Siriji, Iraku, Pakistanu, Bangladešu in na Filipinih. Vzroki za nasilje v Mehiki so različni, nedvomno pa mednje štejejo revščina, nekaznovanje, korupcija na vseh ravneh, zlasti med politiki, ter pomanjkljiv državni nadzor nad ozemljem.