»Dobrodošli na Kitajskem. Radi vas imamo!« je skupinica nastopajočih kitajskih otrok zaklicala ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu po koncu predstave v prepovedanem mestu, eni osrednjih turističnih znamenitosti Pekinga. Trump si jo je včeraj ogledal skupaj s soprogo Melanio in kitajskim prvim parom Xi Jinpingom in Peng Liyuan takoj po prihodu na Kitajsko iz Seula, kjer je v parlamentu ostro opozarjal severnokorejski režim pred nespametnostjo.

Kitajska je tretja od petih postaj Trumpove azijske turneje in gotovo najpomembnejša. Začela se je manj politično, v sproščenem vzdušju pekinških znamenitosti in ob poudarjanju, da se Trump in Xi razumeta mnogo bolje, kot bi bilo mogoče pričakovati po Trumpovi gromki predvolilni retoriki na račun Kitajske. Ameriški predsednik je včeraj zaobšel kitajsko blokado twitterja in se na njemu najljubšem družbenem omrežju Xiju zahvalil za »čudovito popoldne«, ki ga »z Melanio nikoli ne bova pozabila«. Dan mu je gotovo polepšala še novica, da twitter podvaja največje število znakov v enem sporočilu…

Vendar ne teme ne okoliščine obiska niso lahke. Ameriški predstavniki v ospredje postavljajo dvoje: pritisk na Kitajsko, naj izkoristi vpliv za spametovanje severnokorejskega režima, ki rožlja z jedrskim orožjem in raketami, ter ukrepe za zmanjšanje velikanskega ameriškega trgovinskega primanjkljaja s Kitajsko. Lani je znašal 347 milijard dolarjev, letos je na dobri poti, da bo še večji. Trump je med kampanjo obljubljal, da bo Kitajsko razglasil za valutno manipulatorko, a je stopil korak nazaj, kar je Xijev dosežek. Kitajski predsednik pa ima tudi cilj, da svojo državi postavi ameriški ob bok v svetovni politiki, kar skuša doseči tudi simbolično: raven Trumpovega obiska so poimenovali naddržavniški oziroma »državniški plus«.

Laskanje v Seulu in Tokiu

Trump je na Kitajsko prispel iz Južne Koreje, kjer je Pjongjangu sporočil, da zaradi jedrskega orožja režim ni varnejši, ampak »v veliki nevarnosti«. Tudi v Seulu in še pred tem v Tokiu so skušali Trumpa očarati z dodatno pozornostjo. Pri japonskem premierju Šinzu Abeju so dali narediti kape z napisom »Donald & Šinzo – naredimo zavezništvo še veličastnejše«, kar leti na Trumpov volilni slogan. V Seulu pa so mu namenili čast, da je bil prvi ameriški predsednik, ki je govoril v parlamentu.