Pet Argentincev med deveterico prijateljev, ki so prišli v New York proslavit trideseto obletnico mature na politehnični šoli v Rosariu, je v morilski vožnji z izposojenim poltovornjakom po priljubljeni kolesarski stezi na spodnjem Manhattnu ubil uzbekistanski priseljenec Sayfullo Saipov. Med osmerico umrlih je tudi belgijska državljanka, dveh pa do sinoči še niso identificirali. Preden se je po poldrugem kilometru sejanja smrti zaletel v šolski avtobus, je ranil huje še več kot deset kolesarskih navdušencev, nato pa zapustil vozilo z dvema pištolama v rokah. Policisti so ga obstrelili, kasneje pa se je izkazalo, da je bil oborožen z zračno pištolo in pištolo za barvanje. Huje ranjen naj ne bi bil v smrtni nevarnosti, motivi njegovega napada pa še niso razjasnjeni. Predsednik Donald Trump ga je še pred policijo in newyorškim županom Billom DeBlasiom razglasil za terorista in povezanega z islamskim ekstremizmom, policija pa je kasneje potrdila, da so v poltovornjaku našli sporočilo, v katerem je prisegel zvestobo Islamski državi ter fotografijo njene zastave.

Voda na Trumpov protipriseljeniški mlin

Za zdaj je obveljalo, da je bil na delu tako imenovani osamljeni volk, šele preiskava pa bo pokazala, kako se je Saipov, ki je prišel v Ameriko kot 22-letni mladenič z dovoljenjem za delo in bivanje, ki jih ZDA na temelju vsakoletne loterije razdelijo določenemu številu zainteresiranih prebivalcev držav, iz katerih sicer ne prihaja veliko priseljencev. Kongres je program sprejel po padcu berlinskega zidu v sklopu tedaj prenovljene priseljenske zakonodaje, ki so jo sestavili republikanci in demokrati, Trump pa je v svojem odzivu na torkov napad to enostavno spregledal in obtožil enega od tedanjih avtorjev, zdaj pa vodjo demokratov v senatu Chucka Schumerja, da so odgovorni za potrditev priseljeniškega programa, ki v ZDA uvaža teroriste. Včeraj je že pozval k prekinitvi omenjenega programa, na novinarsko vprašanje, ali bi newyorškega napadalca premestil v zapor v Guantanamo na Kubi, pa je odvrnil, da o tem resno razmišlja. Schumer je v svojem odzivu na Trumpove tvite navedel, da predsednik vselej najde čas za politiziranje tragedije in delitev Amerike ter Trumpu svetoval, naj raje poskrbi za več denarja za boj proti terorizmu, ne pa da ga zmanjšuje, kar je storil v proračunskem predlogu. Tudi do Trumpa kritični mediji so odmevno opazili njegovo različno reagiranje ob nedavnem strelskem napadu v Las Vegasu in sedanji moriji v New Yorku. Tedaj je potreboval več ur, da se je odzval, nato pa še sugeriral, da ni pravi čas za politične razprave, kakršna bi bila o nadzoru orožja. Tokrat je prehiteval preiskovalce in takoj začel prilivati ogenj na politično razpravo o priseljencih, še posebej muslimanske vere.

Kljub domnevam, da je bil morda Saipov cilj množica, ki se je v popoldanskih urah že pripravljala na vsakoletno newyorško parado ob dnevu čarovnic, so parado v torek ob okrepljeni policijski varnosti izvedli. Za prebivalce velikega jabolka je bil to hkrati dokaz, da se terorizmu ne dajo ustrahovati, opazno pa se je okrepil nadzor nad potniki in njihovo prtljago na letališčih v New Yorku in New Jerseyju.