Tam pa jih čaka množica zdravilcev, ki za dober denar prodajajo svoje dvomljive storitve. Prisegajo na različne metode: od kurkume in koloidnega srebra do konoplje, sode bikarbone, mareličnih koščic in gob šitake, nihče od odgovornih pa se ne zgane, da bi komu stopil na prste in poskrbel za red. Nedeljski dnevnik se je o spolzkem področju alternativnega zdravljenja raka pogovoril z znanima onkologinjama, s prof. dr. Tanjo Čufer in doc. dr. Mirjano Rajer. Obe sta specialistki internistične onkologije z Univerzitetne klinike Golnik in sta jasno povedali svoje mnenje: »Čudežev pri tem ni.«

Družinski spor v pralnici denarja

V dovolj visokonakladnem dnevniku Il Sole 24 Ore, ki izhaja v Milanu, berejo pa ga poslovneži po Evropi in ZDA, so se pojavili podatki iz pridobljenih ali odtujenih dokumentov Banke Slovenije, v katerih je črno na belem zapisan močan sum, da so italijanski finančni verižniki, utajevalci davkov in celo mafijski botri prali denar v Novi Kreditni banki Maribor, ko je banko vodil razvpiti Aleš Hauc. Ta je na mesto predsednika banke sedel izključno s priporočilom SDS in nasledil še bolj razvpitega Matjaža Kovačiča.

Ob takšnih aferah nikogar ne zaboli glava, kajti na prvem soočenju predsedniških kandidatov je slovenski John Kennedy, Borut Pahor, predsednik vlade v času, ko se je pralo, mirno rekel, da ga je neka bližnjevzhodna milijardica še manj zanimala kot poldruga milijardica TEŠ 6. Sicer pa Pahor tudi nikoli ni pojasnil, zakaj je nekdanjemu predsedniku uprave NKBM Matjažu Kovačiču ukazal, da mora nujno kupiti srbsko Credy banko iz Lazarevca, iz katere so, po pisanju srbskih časnikov, v hipu izginili prihranki varčevalcev. Bo treba po hrvaških in bosanskih varčevalcih poplačati še srbske, se v Nedeljskem dnevniku sprašuje novinar Aleksander Lucu.

Gospodinja, čaka te pralni stroj

Nedeljski dnevnik piše tudi o »normalnem« pranju – o vplivu pralnih strojev na emancipacijo žensk v socializmu. Predmet, ki se nam danes zdi samoumeven, je bil še kako pomemben dejavnik osvobajanja žensk po drugi svetovni vojni. Značilne so besede ženske v reklami iz leta 1970: »V miru lahko pospravljam, ker ni več zamudnega pranja.«

Sicer pa v tem času mineva stoletnica oktobrske revolucije. Leta 1917 je v carski Rusiji zavrelo, britanski zgodovinar Neil Faulkner, iz čigar knjige Ljudska zgodovina oktobrske revolucije Nedeljski dnevnik objavlja odlomke, pa trdi: »Oktobrska revolucija je eden najbolj narobe razumljenih dogodkov v svetovni zgodovini.« Že dolgo pa je jasno, da je bil zadnji Romanov, car Nikolaj II., brezkrvni niče, poln praznoverja.

Še več zanimivega branja pa v tiskani izdaji časopisa Nedeljski dnevnik pri vašem prodajalcu časopisov.