Devetnajsti kongres kitajske komunistične partije je prešel v sklepni del. Danes so izvolili 204-članski centralni komite in centralno disciplinsko komisijo ter v statut vpisali misli Xi Jinpinga o » socializmu s kitajskimi značilnostmi za novo obdobje«. Jutri bodo izvolili še oblastno najpomembnejši partijski telesi, politbiro in njegov sedemčlanski stalni komite, za katerega je že jasno, da v njem ne bo 69-letnega Wang Qishana, saj ni bil imenovan v centralni komite. Pred kongresom so predvsem tuji analitiki ugibali, ali se bo Xi odločil v najvišjem partijskem organu obdržati svojega prvega moža v boju proti korupciji kljub neuradni zapovedi o partijski upokojitvi pri 68 letih. Qishan se torej skupaj s četverico delegatov, ki so presegli omenjeno starost, poslavlja, v stalnem komiteju pa poleg Xija iz dosedanje garniture predvidoma ostaja le premier Li Keqiang.

Xi Jinping dosmrtni voditelj kot Mao Cetung?

Da bo več kot dva tisoč delegatov, ki so v tednu dni opravili tudi imenovanja provincialnih partijskih šefov, guvernerjev in vodij državnih podjetij, jutri za nov petletni mandat na čelu komunistične partije potrdilo Xija, ni dvoma. Odprto ostaja vprašanje, ali bo po forumu, ki se sestane vsako peto leto, tokrat že zaokrožilo ime njegovega naslednika za novo desetletno obdobje po letu 2022, kot se je zgodilo po 17. kongresu leta 2007, ko je bil Xi z najvišjega partijskega položaja v Šanghaju izvoljen v stalni komite politbiroja. Če med novo peterico njegovih članov ne bo jasnega kandidata za vodenje partije in države čez pet let, bo to sprožilo med tujimi političnimi analitiki dodatna ugibanja o Xijevih načrtih. Willy Lam, politolog s kitajske univerze v Hongkongu, je že njegovo poimensko vključitev v partijski statut ocenil kot »možnost, da podobno kot Mao Cetung (p)ostane dosmrtni voditelj Kitajske oziroma da jo vodi vsaj tako dolgo, dokler mu bo dopuščalo zdravje«. Drugi ocenjujejo, da se že zdaj briše razlika med Xijem in partijo, kar bi lahko v prihodnjih petih letih privedlo do njunega popolnega enačenja.

Xi je po prevzemu partije leta 2012 in prevzemu položaja predsednika države naslednje leto hitro utrdil svojo oblast. Lani so mu to že priznali, saj so ga označili za partijsko jedro, z jutrišnjo izvolitvijo stalnega komiteja pa bo tudi jasno, ali bo imel popoln nadzor nad partijo.

Xi je že ob odprtju kongresa poudaril, da bo Kitajska do sredine tega stoletja postala globalna sila, pa tudi, da bo komunistična partija krepila nadzor nad razvojem. Čeprav so tako imenovane Xi Jinpingove misli na prvi pogled nedoločna retorika, sledijo komunističnim idealom, ki jih kitajski voditelj zagovarja ves čas, in jih je med drugim mogoče strniti v poziv k celovitim in globokim reformam na temelju svežih idej kitajske inačice socializma, v obljubo o harmoničnem sobivanju človeka z naravo ter v nenehno poudarjanje absolutne partijske avtoritete nad ljudsko armado. Slednje analitiki vidijo kot največji preobrat v novejši kitajski zgodovini, v kateri so visoki častniki imeli pomembno vlogo. Poseben Xijev poudarek je tudi na pomenu mota »ena država dveh sistemov« in vnovične združitve Kitajske z jasnimi namigi na Hongkong in Tajvan.