Od zadnjega kongresa novembra 2012, na katerem se je Xi Jinping povzpel na vrh kitajske komunistične partije (KPK) in njene centralne vojaške komisije, se je zdaj 64-letni politik uveljavil kot njen najbolj dominanten voditelj po Mao Cetungu. Politični opazovalci tudi zato ocenjujejo, da bo 2287 skrbno izbranih delegatov na tokratnem kongresu, 19. od ustanovitve KPK, samo še potrdilo njegov superiorni položaj, sam pa naj bi si ga za naslednjih pet let dodatno utrdil s postavitvijo najbolj lojalnih članov iz strankinega zgornjega ešalona na izpraznjena mesta v stalnem svetu politbiroja in nekoliko številčnejšem politbiroju ter centralnem komiteju KP. V oblastno najmočnejšem sedemčlanskem stalnem svetu politbiroja je teoretično zaradi neformalne partijske upokojitvene meje pri 68 letih na voljo kar pet izpraznjenih mest, med katerimi pa naj bi svoje, po ugibanju tujih analitikov, obdržal leto starejši Wang Qishana, odgovoren za Xijevo protikorupcijsko kampanjo. Tudi iz 25-članskega politbiroja naj bi se poslovilo 11 partijskih upokojencev, skoraj polovica izpraznjenih sedežev pa kongresno (in s tem Xijevo) popolnitev čaka v 205-članskem centralnem komiteju.

Vodja Kitajske tudi po letu 2022?

Prevetreni partijski organi naj bi po pričakovanju nadaljevali Xijevo odločno domačo in tudi samozavestno zunanjo politiko, ki se odraža tako v teritorialnih zahtevah v Južnokitajskem morju kot v pekinškem postavljanju na čelo globalizacije, pri čemer mu gre na roko tudi dogajanje s sicer gospodarsko, vojaško in politično še vedno najmočnejšo silo, ZDA, pod vodstvom Donalda Trumpa. Skrb za naslednje petletne načrte kitajskega voditelja je edino nepredvidljivost ameriškega predsednika v zvezi z dogajanjem na Korejskem polotoku. Tudi Peking tam moti vnašanje napetosti z obsežnimi vojaškimi vajami, ki je prav te dni kulminiralo s pomorskimi vajami v bližini razmejitvene črte med Južno in Severno Korejo ob udeležbi ameriške letalonosilke Ronald Reagan, dveh njihovih križark in podmornice z raketnimi izstrelki tomahavk.

Eno pomembnih sporočil kongresa, ki zaznamuje naslednje petletno obdobje, bo, ali bo Xi na njem naznanil morebitnega naslednika, kot je to storil njegov predhodnik na kongresu pred desetimi leti. Nekdanji prvi mož Chongqinga Sun Zhengcai se je med protikorupcijsko kampanjo ujel v zanko in je bil septembra izključen iz partije, novi partijski sekretar te metropole Chen Miner pa kot Xijev zaveznik velja za možnega kandidata, medtem ko se v partijskih krogih pojavlja še 54-letni Hu Chunhua, partijski sekretar bogate province Guangdong. Toda pravilo voditeljske menjave na deset let je nenapisano in morebitni Xijev molk na danes začetem kongresu lahko pomeni, da bo ob pričakovanem zapisu njegove politične misli v partijski statut ostalo odprto vprašanje še ene Xijeve petletke po letu 2022. de