Predsednik mariborskega delovnega sodišča višji sodnik Stanko Omerzu se je na zatožni klopi mariborskega okrožnega sodišča znašel zaradi zalezovanja ženske iz Slovenske Bistrice. Ta je policiji prijavila, da je Omerzu, odkar je nehala intimno prijateljevati z njim, ni več pustil pri miru. Od 21. avgusta do 7. decembra 2016 jo je klical po telefonu, ji pošiljal rože, nenapovedano se je pojavil celo pred vrati njenega stanovanja in ji s svoje ter različnih njej neznanih telefonskih številk pošiljal razna sporočila, je že v preiskavi povedala kriminalistom.

Žaljiva in grozilna sporočila

Ko je svojo izpoved podprla z dokazi na telefonu, so sodnika z odredbo sodišča za hišno preiskavo najprej presenetili v njegovi službi. V delovnih prostorih pa tudi v njegovem avtomobilu in pozneje na njegovem domu so kriminalisti našli več SIM-kartic, s katerih je pošiljatelj oškodovanki pošiljal žaljiva in grozilna sporočila. Danes, ko je mariborska sodnica Karmen Krajnc Stanka Omerzuja poklicala na kazensko odgovornost, teh dejstev, kaj vse so kriminalisti našli pri njem, seveda ni mogel zanikati. Ker je v kazenskem spisu dokaz, da je (vsaj) eno kartico kupil on, saj ga je pri tem posnela varnostna kamera, ni zanikal niti tega, v svojem zagovoru pa je napletel pravo kriminalno zgodbo, da mu je oškodovanka vse te dokaze podtaknila. »Nisem neumen, da ne bi vedel, da ima vsak telefon številko IMEI (ki jo je mogoče izslediti, op. p.). Kar se tiče tega aparata, lahko povem, da je bil v preteklosti res moj. To je bil moj službeni telefon, ki sem ji ga, ker sem imel jaz novega, podaril,« je uvodoma razložil Omerzu in imel pripravljen tudi odgovor na to, kako so se obremenilne SIM-kartice znašle v njegovih službenih prostorih, avtomobilu, oblačilih… Povedal je, da je kartice res kupoval on, da jih je kupil najmanj deset, a da je to od njega terjala oškodovanka. Da pa naj bi mu jih pozneje vse postopoma zmetala v njegov nabiralnik.

Rad bi le kolesaril

Omerzu je v svojem zagovoru priznal le avtorstvo tistih sporočil, ki jih je pošiljal s svoje, oškodovanki znane številke. V njih jo je vabil na kolesarjenje, ji pisal, da hoče z njo stopiti v stik. Da je bil on ta, ki jo je klical v službo in ji zagrozil »imaš mesec časa, da spakiraš iz Slovenije, sicer te bodo Albanci nosili v krsti«, je odločno zanikal. Izjavil je tudi, da je z oškodovanko samo prijateljeval, a da ni šel z njo dlje od poljuba.

Tožilka Ivanka Slana je obtoženega sodnika vprašala, zakaj bi ga oškodovanka po krivem obdolževala. Odgovoril je, da je med njima počilo sredi lanskega leta, ker je oškodovanka od njega zahtevala, da naj prevzame odplačevanje kredita za njeno stanovanje. »Rekla mi je, da me bo osebno in službeno uničila,« zatrjuje Omerzu. Povedal je še, da je lansko jesen oškodovanka o njunem odnosu obvestila tudi njegovo soprogo in otroka, česar Slovenjebistričanka na sodišču danes ni zanikala.

O tem, koliko intimna sta bila s sodnikom, je ženska povedala, da sta imela od junija 2015 do spomladi 2016 spolne odnose, da je bila zaljubljena vanj, a da je bila intimno zvezo primorana dokončno prekiniti, ko je dojela, da jo obdolženi zavaja z obljubo, da bo zapustil soprogo. Te prekinitve sodnik po njenih besedah ni prenesel. Hudo mu je zamerila tudi grožnjo s samomorom. Drugega septembra 2016 je namreč prejela klic, ki je sporočal: »Na današnji dan je Stanko Omerzu naredil samomor. Živite s tem do konca življenja.«

»Sesedla sem se. Vedel je, da si je moja sestra vzela življenje. Morda je hotel pritisniti na mojo najšibkejšo točko,« je ženska jokala med pričanjem. Dva tedna pozneje je zamenjala telefonsko številko, grozilna sporočila pa so se nadaljevala. Omerzu jo je prijavil tudi davčni upravi, da poleg redne službe dela na črno. Osemnajstega septembra ga je zagledala pred svojimi vrati in takrat, tako oškodovanka, je o vsem obvestila njegovo družino, nato ga je še prijavila policiji.

Da bi kadar koli od sodnika terjala, naj prevzame plačevanje njenega stanovanjskega kredita, je zanikala. Dodala je še, da še vedno prejema čudna sporočila, od rož do živalskih organov pred vrati. Sojenje sodniku, ki bo v delu, ko bodo pričali njegovi bližnji, zaprto za javnost, se bo nadaljevalo 30. novembra.