Včeraj se je na novogoriškem okrožnem sodišču začela pravda, v kateri 21-letna Sara Mikuž iz okolice Cola nad Ajdovščino od Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana zahteva 563.000 evrov odškodnine in skoraj 4000 evrov mesečne rente. Odškodnino zahtevajo tudi njeni svojci. Pred petimi leti je med ježo padla s konja in se hudo poškodovala. Zaradi dodatnih zapletov med zdravljenjem je danes paraplegičarka in prepričana je, da je zdravniki niso zdravili dovolj skrbno. Odločila se je za tožbo.

Gre za enega najvišjih odškodninskih zahtevkov zoper zdravstvene ustanove v zadnjem času. Najvišji odškodninski zahtevek, ki ga je UKC Ljubljana izplačal doslej, je znašal 676.233 evrov, od tega skoraj polovica zneska obresti. Sploh najvišjo odškodnino v Sloveniji je doslej izplačala postojnska porodnišnica. Zaradi zapleta pri porodu je novogoriški družini morala nakazati 853.000 evrov odškodnine.

Odvetnica Nina Cek Prehavec, ki zastopa Mikuževo, pojasnjuje, da je bila slednja po poškodbi najprej štiri mesece hospitalizirana na kliničnem oddelku za anesteziologijo in intenzivno terapijo, nato pa je bila premeščena na klinični oddelek za nevrokirurgijo, saj si je ob padcu poškodovala glavo. Takrat se je poškodbam med zdravljenjem pridružila še okvara hrbtenjače. »Oškodovanka očita kliničnemu centru, da zdravljenje preležanine na hrbtu, ki se ji je naredila že v zgodnjih fazah hospitalizacije, ni potekalo v skladu s standardom profesionalne skrbnosti. Čeprav je nekroza v predelu desne lopatice hitro napredovala, zdravniki niso sprejeli ustreznih ukrepov za diagnostiko in zdravljenje. Oškodovanka meni, da bi morali v procesu zdravljenja zagotoviti pravočasno diagnostiko in v skladu s tem ukrepati z ustrezno antibiotično terapijo in drugim, vendar je bilo vnetje hrbtenjače in številnih ognojkov ob hrbtenici diagnosticirano in zdravljeno prepozno, zaradi česar je danes paraplegičarka, vezana na invalidski voziček in stalno pomoč svojcev,« pojasnjuje njena odvetnica.

V UKC Ljubljana na naše poizvedovanje o primeru še niso odgovorili, po poročanju Slovenske tiskovne agencije pa menijo, da so v omenjenem primeru storili vse, kar so lahko. To naj bi na naslednjem zaslišanju potrdila tudi zdravnik, ki je zdravil dekličine preležanine, in predstojnica oddelka za anesteziologijo in intenzivno terapijo. Zaslišana bo tudi oškodovanka. Na koncu se bo o morebitni zdravniški napaki oziroma premalo skrbnem zdravljenju zelo verjetno moral izreči izvedenec medicinske stroke in od njegovega mnenja bo odvisna tudi končna višina odškodnine.