Sojenje Arminu Mujagiću in Senadu Budimoviću, obtoženima preprodaje kokaina, se na kranjskem okrožnem sodišču končuje. Jutri bo znano, ali bo sodišče obtožena spoznalo za kriva, in če ju bo, kakšno kazen jima bo dosodilo. Tožilka Vesna Primožič je prepričana, da je dokazov za obsodbo obeh dovolj. »Mujagiću naj sodišče izreče kazen treh let in štirih mescev zapora,« je predlagala. Kot olajševalno okoliščino bi po njenem sodišče lahko upoštevalo dejstvo, da obtoženi še ni bil kaznovan, kot oteževalno pa dejstvo, da je šlo za dalj časa trajajočo dejavnost. Pogojno obsodbo na eno leto zapora s triletno preizkusno dobo je predlagala za Budimovića, ki doslej prav tako še ni bil kaznovan. »Pri njem je šlo zgolj za eno izvršitveno obliko kaznivega dejanja,« je pojasnila.

Kokain je bil visoke kakovosti

Visoka kakovost zasežene droge po mnenju tožilke dokazuje, da je bil Mujagić vpleten v dobro organizirano mrežo prodaje in je bil blizu izvora droge. Z Dejanom Perićem, ki je krivdo že priznal in je v zaporu, sta bila pri delovanju in komunikaciji izredno previdna. Medtem ko je imel Perić stik s kupci, tudi s skrivnim sodelavcem policije, je Mujagić po besedah tožilke deloval iz ozadja.

Mujagićev zagovornik Matej Sršen je opozoril, da tožilstvo nima materialnih dokazov, ki bi obtoženega povezovali z očitanim kaznivim dejanjem. Izpostavil pa je tudi dvom o zakonitosti delovanja tajnega policijskega sodelavca ter razlogov za zbiranje dokazov z odredbami za sledenje telekomunikacijam. Podobno meni tudi Budimovićeva zagovornica Vanja Šisernik, ki je prepričana, da je zgolj biološka sled obtoženega varovanca – njegov vzorec DNK na 50-gramskem zavojčku kokaina, ki ga je Perić prodal tajnemu sodelavcu policije – premalo za obsodbo.

Prodaje dveh kilogramov kokaina ni bilo

Preiskava se je sicer začela z obvestilom avstrijskih varnostnih organov, da je slovenski državljan navezal stik s stalnim policijskim sodelavcem, ki je bil infiltriran na območju Avstrije, je ozadje dogajanja pojasnila tožilka. V sosednji Avstriji je potekala preiskava kriminalne združbe, ki naj bi se ukvarjala s preprodajo drog, po tem pa so preiskavo začeli še slovenski kriminalisti. Po odredbah za nadzor telekomunikacij so se začela prisluškovanja telefonskim pogovorom, ki so pokazala, da so v posle vpleteni tudi slovenski državljani.

Policisti so tako v štirih navideznih odkupih droge zasegli pol kilograma kokaina. Dogovorili so se tudi za prodajo dodatnih dveh kilogramov kokaina, a so izvršitev dogovora preprečile kriminalistične akcije. Oktobra lani so v njih kriminalisti opravili 19 hišnih preiskav na območju Gorenjske, Celja in Ljubljane ter kazensko ovadili 13 oseb za 67 kaznivih dejanj trgovanja z drogami in orožja. Kasneje pa se je kazenski postopek zoper obtožene osredotočal zgolj na prepovedane droge.