Oblasti v Las Vegasu predvidevajo, da se bo število žrtev povečalo, saj je več ranjenih v kritičnem stanju.

Preiskava pokola, ki ga je izvedel 64-letni upokojeni računovodja Stephen Paddock, se nadaljuje, policija pa še vedno ne pozna motiva tudi po preiskavi obeh njegovih hiš v mestih Mesquite in Reno. Trupla žrtev so s prizorišča zločina v ponedeljek odvažali še 12 ur po pokolu, identifikacija žrtev pa se je zavlekla.

Paddock je v ponedeljek zgodaj zjutraj po srednjeevropskem času streljal iz svoje sobe na 32. nadstropju hotela Mandalay Bay na udeležence koncerta country glasbe na tleh, nato pa se je ubil tik preden so posebne policijske enote vdrle v sobo.

Upokojenec životaril na gori denarja in orožja

Šerif okrožja Clark Joseph Lombardo je sporočil, da so v sobi odkrili 23 kosov strelnega orožja, gore streliva, v hiši v Mesquitu pa še 19 kosov strelnega orožja. Podatkov o odkritjih v hiši v Renu do ponedeljka zvečer še ni bilo.

Odgovornost za napad je prevzela skrajna skupina Islamska država, vendar je tudi FBI ob tem zamahnil z roko, saj ni nobenega suma, da bi bil beli bogati upokojenec povezan s kakšno teroristično ali drugo skupino. Njegov brat Eric je ameriškim televizijam zagotovil, da Stephen ni bil veren niti ni sledil kaki ideologiji, ampak je le životaril z denarjem, ki ga je zaslužil z nepremičninami in igrami na srečo.

Upokojenčev oče je bil bančni ropar

Odgovora na vprašanje, kako je pretovoril goro orožja in streliva v hotelsko sobo mimo varnostnih kamer, še ni, prav tako ne na vprašanje, kje je kupil vse to orožje in strelivo. "Pojma nimamo, v kaj je verjel. Nimam vpogleda v pamet psihopata," je dejal šerif Lombardo. Njegova spremljevalka, 62-letna Marilou Danley, ki so jo nekaj časa iskali, je bila na Filipinih in ni osumljenka. Iskali so jo, ker je Paddock za najem sobe v hotelu Mandalay uporabil njene dokumente.

Oče napadalca Benjamin Paddock je bil v 60. letih prejšnjega stoletja slavni bančni ropar in begunec iz zapora, vendar je bil nato sumljivo dolgo časa na prostosti v državi Oregon. Tam je vodil uradno dvorano za tombolo, v kateri so se sprejemale tudi nezakonite stave. Tudi po aretaciji za kriminalno združevanje je bil kmalu na prostosti, zaradi česar sklepajo, da je verjetno delal za FBI kot ovaduh.

Po minuti molka takoj boj za orožje

Predsednik ZDA Donald Trump je zločin označil za dejanje čistega zla in opravil tradicionalno minuto molka za žrtvami ter podal prav tako tradicionalno sporočilo, da je z žrtvami v mislih in molitvah. Podobno so naredili tudi v zveznem kongresu. Takoj nato pa so se zarisale običajne fronte med zagovorniki in nasprotniki orožja.

Tiskovna predstavnica Bele hiše Sarah Huckabee Sanders je jokala za žrtvami, vendar odločno zavrnila novinarska vprašanja glede orožja, češ da je sedaj še prekmalu za politične razprave in da so potrebne molitve. Največji orožarski lobi v ZDA NRA se je malce potuhnil in republikanci v kongresu so začasno dali na hladno predlog zakona, ki bi odpravil prepoved dušilcev zvoka za orožje. Povsem resno so ga utemeljevali s skrbjo za sluh lovcev. Konservativne medijske osebnosti pa so pričele na vse topove streljati propagandna sporočila o svobodi in njeni povezanosti s pravico do nošenja orožja. Krivdo za napad so pripisovali vsemu drugemu. Televizijski pridigar Pat Robertson je denimo izjavil, da je pokol posledica pomanjkanja spoštovanja do predsednika, domovine, zastave, domoljubov in svetega pisma.

Lanska predsedniška kandidatka demokratov Hillary Clinton je napadla NRA, ki je lani širil laži o njeni kandidaturi in zahtevala, da se politika umakne resnim ukrepom. Nekdanji podpredsednik ZDA Joe Biden je dejal, da mu je dovolj. Belo hišo in kongres je pozval k ukrepanju. Voditeljica demokratov v predstavniškem domu Nancy Pelosi zahteva ustanovitev posebnega kongresnega preiskovalnega odbora o orožarskem nasilju.

Elizabeth Warren: Misli in molitve ne zadostujejo več

Decembra 2012 je strelec v Connecticutu pobil 20 predšolskih otrok in kongres se ni zganil niti za milimeter, demokratska senatorja iz te države pa znova zaman pozivata k ukrepom. "Kongres naj dvigne svojo rit in nekaj naredi. Izrazi sožalja so okrutno prazni in strahopetnost kolegov pred oborožitveno industrijo me spravlja ob pamet," je dejal senator Chris Murphy.

"Misli in molitve več ne zadostujejo. Moramo se začeti pogovarjati o tem, kako zaustaviti nasilje, saj je tragedij enostavno preveč," je sporočila demokratska senatorka iz Massachusettsa Elizabeth Warren.

Tragedija je dobila najmanj enega spreobrnjenca, ki je zaslovel na družbenih medijih. To je kitarist skupine Josh Abbott Band Caleb Keeter, ki je nastopil na koncertu v Las Vegasu. "Celo življenje sem zagovarjal pravico do orožja, sedaj pa nimam besed, da bi izrazil, kako zelo sem se motil in žal mi je, da tega nisem prej ugotovil," je sporočil Keeter, ki je komajda odnesel živo glavo pred Paddockovimi streli.