Katalonski zunanji minister Raul Romeva je v preteklih mesecih prekrižaril Evropo in tudi v Sloveniji iskal podporo za katalonsko neodvisnost, tri dni pred spornim referendumom pa se je ustavil v Bruslju s kritikami na račun Evropske unije in njenega molka. »Pozivamo evropske ustanove, naj se zavzamejo za vrednote in načela iz pogodb o Evropski uniji. Kršijo nam državljanske pravice in spodjedajo kakovost demokracije v Španiji,« je Romeva po poročanju Reutersa danes kritiziral ukrepe vlade v Madridu za preprečitev referenduma, ki pa po njegovem ne bodo dosegli namena. »Ljudje bodo v nedeljo mirno in množično odšli na volišča. O tem sploh ne dvomim,« pravi Romeva.

Toda vlada premierja Mariana Rajoya nima nobenega namena dopustiti izvedbe referenduma, ki je zanjo neustaven. Danes je policija zapečatila skladišče, kjer so bile shranjene volilne skrinjice, pred tem so oblasti onemogočile spletne strani z informacijami o referendumu in v Katalonijo poslale tisoče dodatnih policistov. Vlada je sporočila, da bo preganjala predsednike volilnih komisij in da bo nadzor nad volišči v Kataloniji prevzela zvezna policija ter poskusila preprečiti 5,4 milijona volilnim upravičencem, da odgovarjajo na vprašanje: »Ali hočete, da je Katalonija neodvisna država v obliki republike?«

Ankete kažejo, da pritrdilno odgovarja dobrih 40 odstotkov vprašanih. Toda pomembno je, da bodo nasprotniki neodvisnosti v večjem številu ostali doma in da so agresivni ukrepi zveznih oblasti verjetno dvignili podporo osamosvojitvi med prej neodločenimi volilci. Za povrh za veljavnost referenduma ni nobenih pogojev o volilni udeležbi, tako da je dovolj, da za osamosvojitev glasuje en sam Katalonec več kot proti, pa bo predsednik katalonske vlade Carles Puigdemont po lastnih napovedih v 48 urah razglasil novo evropsko državo.

To bi še znatno zaostrilo odnose. Zvezna vlada bi lahko posegla po 155. členu ustave, s katerim je v preteklosti že žugala, in Kataloniji odvzela regionalno avtonomijo. Županja Barcelone Ada Colau, ki nasprotuje osamosvojitvi, a podpira izvedbo referenduma, je zato v prispevku za britanski Guardian pozvala Evropsko unijo, naj posreduje v sporu. Madrid je obtožila, da politično vprašanje rešuje na sodiščih, zato je iz notranjega spora prerasel v »največjo ozemeljsko krizo v Evropi v zadnjih letih«.