Paket davčnih sprememb vključuje predloge novel štirih zakonov, je na novinarski konferenci po seji vlade povedala finančna ministrica. Vlada jih bo v obravnavo in potrditev v državni zbor poslala po nujnem postopku, saj je njihova uveljavitev predvidena 1. januarja 2018.

Z novelo zakona o dohodnini se razbremenjuje davčna obremenitev zaposlenih, ki jih slovenska podjetja želijo napotiti na delo v tujino, kot tudi tujcev, ki jih želijo v svoje vrste dobiti slovenska podjetja ter tako pospeševati internacionalizacijo in prenos znanja.

S tem namenom se po njenih besedah uvaja posebna shema, ki prinaša nove rešitve za obe vrsti napotenih delavcev. Pri tem se ločeno obravnava delavce, ki so napoteni na delo v tujino ali pridejo v Slovenijo za daljši čas (nad 30 dni) in tiste, ki so napoteni v tujino ali pridejo v Slovenijo za krajši čas (do 30 dni).

V sistemu obdavčitve dohodkov delavcev, napotenih na delo zunaj države, se zaradi preprečevanja socialnega dumpinga zmanjšuje davčna osnova, in sicer se znesek zmanjšanja določi v odstotku od bruto dohodka napotenega delavca. Po novem bi bile davčno ugodnejše obravnave deležne napotitve na začasno delo, ki trajajo neprekinjeno do največ 30 dni, kraj napotitve pa je od običajnega opravljanja dela oddaljen toliko, da dnevne migracije niso več ekonomsko smiselne.

S predlogom zakona o dohodnini se odpravlja tudi stopničavost dodatne splošne olajšave. S tem želi vlada preprečiti primere, ko delavec zaradi enega dodatnega evra dohodka prejme nižji neto prihodek, kot pa če tega dodatnega evra ne bi zaslužil.

Se pa s predlaganima novelama zakonov vzpostavljajo mehanizmi za omejitev možnosti zlorab v sistemu normiranih odhodkov iz dejavnosti. Po novem se bodo prihodki povezanih oseb seštevali, pogoj za obvezen izstop pa se bo prenovil, in sicer bo nastopil, ko zavezanec v dveh zaporednih letih preseže skupaj 300.000 evrov prihodkov.