Režiser, 66-letni Aleksej Učitelj, si je za predpremiero svojega novega filma Matilda 11. septembra izbral skrajni ruski daljni vzhod, 9000 kilometrov od Moskve. Tik pred prvim predvajanjem filma, v katerem naj bi vestno upošteval zgodovinska dejstva, sta zagorela dva avtomobila pred pisarno Učiteljevega odvetnika, napadalci pa so pustili sporočilo: »Zaradi Matilde boste goreli!«

»Žalitev za Rusijo«

Film – za katerega nacionalisti in konservativni verniki že več mesecev zahtevajo prepoved, ker po njihovem prepričanju razmerja med carjem in baletko Matildo Kšesinsko sploh ni bilo – naj bi začeli v ruskih kinematografih vrteti 26. oktobra. A že v minulih tednih je prišlo do nasilja pravoslavnih verskih skrajnežev. Tako sta 31. avgusta v Sankt Peterburgu napadalca vrgla tri molotovke v enega od studiev, v katerih je Učitelj deloma snemal film. Da grožnje s požigom kinematografov niso nedolžne, se je pokazalo 4. septembra, ko je nekdo v kinematograf na območju Jekaterinburga pod Uralom zapeljal kamion, poln bencina in plinskih bomb, in vozilo zažgal, a so gasilci pravočasno preprečili eksplozijo. Mimogrede: v Jekaterinburgu so v noči s 16. na 17. julij 1918 boljševiki ubili carja Nikolaja II. z družino. Prav zato je car leta 2000 postal svetnik ruske pravoslavne cerkve.

Grožnje s požigi je kinematografom poslala tajna organizacija Krščanska država – Sveta Rusija. Začenja jih s Kristusovimi besedami »mir z vami«, nadaljuje z dolgo razpravo o dobrem in zlu, konča pa z zahtevo, naj ne predvajajo filma, ker je velika žalitev za Rusijo, rusko ljudstvo in rusko zgodovino, »v nasprotnem primeru bodo začeli goreti kinematografi«.

Cerkev proti prepovedi, a…

Tako se je že več kot 600 kinodvoran po vsej Rusiji odpovedalo predvajanju. Pri tem so se sklicevali na tveganje. »Da, to lahko imenujemo terorizem in situacija je zelo skrb vzbujajoča,« je za pariški dnevnik Le Monde dejal Učiteljev odvetnik. »Obrnili smo se na FSB (zvezna varnostna služba, op. p.), da poskrbijo za te skrajneže, a pri tem je treba na FSB izvajati pritisk.«

V Kremlju so obsodili nasilje, vendar kulturno ministrstvo, ki je film deloma financiralo, lokalnim oblastem prepušča, da se same na »podlagi premisleka, ki naj upošteva tradicijo in navade svojih ljudi«, odločijo, ali bodo predvajanje filma dovolile ali ne. Tako marsikje v Rusiji filma ne bodo videli. V Čečeniji je Ramzan Kadirov, znan kot krvoločni tiran, že izdal odlok, po katerem nihče ne bo gledal tega »nemoralnega« filma. V Putinovi vladajoči stranki se nekaj poslancev trudi za popolno prepoved filma v vsej Rusiji.

Predstavnik moskovskega patriarhata za kulturo je nedavno nastopil proti prepovedi: »Mislim, da to ni več čas za prepovedi in cenzuro. Toda pogovoriti se moramo o tem, kaj je zgodovinska resnica. To so namreč laži o carjevem življenju. Z umetniškega stališča pa je film vulgaren.«

Krvavi car

Ravno letos mineva sto let od dveh ruskih revolucij – v prvi so lačne množice vrgle Nikolaja II. s prestola, v drugi so Leninovi boljševiki z državnim udarom prevzeli oblast. Film Matilda je zdaj trčil ob prizadevanja nekaterih ruskih verskih in nacionalističnih zanesenjakov, da bi Nikolaj II. ob tej obletnici dobil pozitivno podobo v ruski zgodovini. Tako letos povsod po Rusiji postavljajo spomenike v čast zadnjega carja, najbrž pa se bo to nadaljevalo prihodnje leto, ko bo minilo sto let od njegove »mučeniške« smrti. A zgodovinsko dejstvo je, da je sveti Nikolaj II., ki je bil kot vladar še bolj nesposoben kot Ludvik XVI., večkrat ukazal streljati na demonstrante, na primer na tiste, ki so januarja 1905 nosili transparente in peli pesmi njemu v čast, nato pa jih je pod streli okoli sto obležalo mrtvih. Tudi za njegov prestol je bilo usodno, da je 26. februarja 1917 po starem koledarju prav tako v Sankt Peterburgu pod streli njegovih policistov in vojakov padlo okoli 500 demonstrantov.