Gorski reševalci iz Mojstrane so v sredo zvečer prejeli klic na pomoč. Kot piše v poročilu regijskega centra za obveščanje, jih je ob 22.33 planinka poklicala na pomoč, saj je pri sestopu s Triglava po Tominškovi poti omagala in ni mogla nadaljevati poti. Gorski reševalci iz Mojstrane so jo nepoškodovano pospremili v dolino.

»Planinko, ki se na pohod ni odpravila sama, je pri sestopu prehitela noč,« je reševalno akcijo povzel načelnik Gorske reševalne službe (GRS) Mojstrana Jože Martinjak. Ob tem je opozoril, da ni šlo za prvi ali osamljen tovrstni primer, pač pa so reševalci v zadnjem času planincem v podobnih primerih kar nekajkrat priskočili na pomoč.

Dnevi so vse krajši!

»Ko se bližamo jeseni, se dan hitro krajša. To bi morali imeti pohodniki, ki se odpravljajo v gore, v mislih pri pripravi pohoda.« Med obvezno opremo bi morali v nahrbtnik spraviti tudi pripomočke, ki jim bodo v temi pomagali varno priti v dolino: baterijske svetilke, naglavne svetilke, rezervne baterije za mobilni telefon in podobno. Zgolj popolnoma napolnjena baterija mobilnega telefona, na katero planinci pogosto računajo, da jim bo pomagala pri razsvetljevanju poti, običajno ne zadostuje. Baterija telefona se v gorah zaradi slabega mobilnega signala, ki ga telefon potem neprestano išče, hitreje sprazni, tako da je običajno energije za nekajurno razsvetljevanje poti v dolino premalo.

Poleg dolžine dneva pa je treba pred pohodom premisliti tudi o psihofizični pripravljenosti pohodnikov. Več počitkov zaradi precenjevanja telesne zmogljivosti lahko že tako dolg pohod še podaljša. »Za mnoge pohodnike pa je enodnevni pohod na Triglav in nazaj v dolino preprosto prevelik zalogaj,« opozarja Martinjak.