Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je v medijih zaznala, da je v postopku javne obravnave še en pomemben zakon, ki ji ni bil poslan v pregled, da bi ocenila morebitna korupcijska tveganja. Gre za predlagani novi zakon o varstvu okolja, pri katerem bi KPK »tudi po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije morala imeti možnost, da poda mnenje o usklajenosti določb predloga zakona z zakoni in predpisi, ki urejajo področje preprečevanja korupcije in preprečevanja in odpravljanja nasprotja interesov, še pred obravnavo predloga zakona na vladi«.

MOP očitke zavrača

Preventivno pregledovanje predlaganih predpisov z namenom zaznavanja in zmanjševanja korupcijskih tveganj je ena poglavitnih preventivnih dejavnosti KPK. Zato je po oceni komisije še posebno skrb vzbujajoče dejstvo, da je v zadnjem času deležna ignorance v zakonodajnih postopkih pri zakonih, ki prinašajo velika korupcijska tveganja; to sta tudi zakona o drugem tiru in o demografskem rezervnem skladu. Ob tem pri slednjem še »dodatno preseneča dejstvo, da komisija s predlogom zakona ni bila seznanjena, čeprav je predvidena celo kot prekrškovni organ«.

Očitek komisije o »sprejemanju zakonov pod krinko« vsa tri ministrstva, pristojna za omenjene zakone, zanikajo. Kot so pojasnili na ministrstvu za okolje in prostor, zakon o integriteti in preprečevanju korupcije od ministrstev nikjer ne zahteva pošiljanja osnutkov predpisov v pripravi v predhodni pregled komisiji, temveč slednji daje zgolj možnost, da se do predlaganih zakonov opredeli. »Osnutek zakona o varstvu okolja je še vedno v javni obravnavi, komisija pa ima vse možnosti, da ga pregleda in pošlje ministrstvu svoje mnenje o morebitnih korupcijskih tveganjih,« so poudarili na ministrstvu in ponovili, da bo obravnava trajala polna dva meseca (od 10. julija do 11. septembra). Nato so vendarle obljubili, da bodo predlog zakona glede na opozorilo komisije o korupcijskih tveganjih v okviru medresorske obravnave v pregled poslali tudi KPK.

Predpise v pregled je že pošiljal tudi MOP

Da je bil predlog zakona o demografskem rezervnem skladu v javni obravnavi poldrugi mesec, so poudarili tudi na finančnem ministrstvu in dodali, da je v tem času svoje mnenje k osnutku podala tudi protikorupcijska komisija.

Enako so na infrastrukturnem ministrstvu prepričani, da so z objavo na vladnem spletnem portalu E-demokracija tako KPK kot vse druge organe pravočasno obvestili o predlogu zakona o drugem tiru. »KPK je še pred obravnavo v vladi poslala pripombe oziroma predloge, ki smo jih upoštevali in so del zakona, ki ga je nato sprejel državni zbor,« so razložili.

KPK je medtem po lastnih pojasnilih v preteklosti ministrstva že večkrat pozvala, naj ji predloge predpisov pravočasno – v začetni pripravljalni fazi in ne šele v času javne razprave, ko je dejanske spremembe predlogov že težje doseči – posredujejo v pregled in komentiranje. Največkrat je v preteklih dveh letih po podatkih KPK poziv upoštevalo ministrstvo za finance, a tudi okoljsko ministrstvo je v začetku letošnjega leta komisiji v mnenje poslalo trojček zakonov, ki tvorijo predlog nove gradbeno-prostorske zakonodaje. »Zakon v pregled KPK ponavadi pošljemo v primerih, ko tematika v večji meri zadeva področje preprečevanja korupcije in zmanjševanja korupcijskih tveganj,« so pojasnili na finančnem ministrstvu in zagotovili, da se ta praksa ni spremenila.