Agencija RS za okolje je Magni Steyr izdala okoljevarstveno soglasje za gradnjo lakirnice na kmetijskih zemljiščih v Hočah. Za okoljevarstvenike, ki temu projektu nasprotujejo, to ni presenečenje, saj naj bi politiki tako njim kot uradnikom »lomili hrbtenice«. Tako pravi Gorazd Marinček iz Gibanja za trajnostni razvoj Slovenije, ki ga je gospodarski minister Zdravko Počivalšek, čeprav je na dopustu, danes povabil na pogovor. Prav Marinček namreč v očeh politikov velja za največjo nevarnost za morebitno pritožbo na izdano okoljevarstveno soglasje. Za njeno vložitev imajo stranke v postopku na voljno petnajst dni po vročitvi dokumenta.

Okoljevarstveniki bodo o morebitni pritožbi še razmislili

Politiki se bojijo pritožbe predvsem dveh nevladnih organizacij – Alpe Adria Green in Gibanja za trajnostni razvoj Slovenije. Vojko Bernard, predsednik prve, pravi, da bodo preučili okoljevarstveno soglasje, o morebitni pritožbi pa bo odločal njihov upravni odbor. Ne glede na to Bernard vztraja: »Če bi vložili denar v zaprte rastlinjake za zelenjavo, bi Slovenija veliko več pridobila kot z industrijo, ki onesnažuje ozračje. Magna bo namreč izdelovala karoserije predvsem za avtomobile na ogljična goriva, zelo malo za električne avtomobile.« Predsednik okoljevarstvene organizacije Alpe Adria Green je tudi potrdil, da je Magna v zadnjem obdobju skušala vzpostaviti stik z njimi, vendar se vabilu niso odzvali. »Z nikomer se ne nameravamo pogovarjati, sami si bomo ustvarili mnenje,« pravi.

Gorazd Marinček pa si je danes vzel čas za pogovor v Ljubljani z dopustniškim ministrom Počivalškom, ki se je bil pripravljen oglasiti tudi v Trebnjem, kjer živi Marinček. Slednjega smo poklicali tik pred začetkom sestanka, ko še ni bilo znano, da je Arso soglasje že izdal. Na vprašanje, ali se bo ministru pustil prepričati, naj se ne pritoži na morebitno okoljevarstveno soglasje za Magnino lakirnico, je odvrnil: »O čem naj se pustim prepričati? Da s široko odprtimi očmi dopuščam nezakonitosti? Mar nas ni TEŠ 6 dovolj izučil?« Po sestanku s Počivalškom in po tistem, ko je izvedel za izdano soglasje, je bil Marinček spravljivejši. »Z ministrom sva imela konstruktivno-tovariški pogovor, ni pritiskal name, niti z besedo ni omenil, naj ne vlagamo pritožbe. Samo razlagal je, da je Magna zaupanja vreden dejavnik. Povedal sem mu, da moram najprej prebrati sklep Arsa, in če presoja vplivov na okolje ni bila narejena v skladu s slovenskimi predpisi, se bomo pritožili. Če je stvar urejena, pa ne bomo nagajali,« je napovedal Marinček.

Kmet Lobnik Magne ne bo več oviral

Ministru Počivalšku se je verjetno odvalila skala od srca tudi po tistem, ko je Rado Lobnik, s 7,5 hektarja največji lastnik kmetijskih zemljišč na območju, kjer naj bi stala Magnina lakirnica, podpisal pogodbo o njihovi prodaji. »Glede na to, da so mi omogočili nakup nadomestnih zemljišč, Magninega projekta ne bom več oviral in se na izdano okoljevarstveno soglasje ne bom pritožil. Odslej bom stranski opazovalec,« nam je danes povedal Lobnik.

Spomnimo, država mu je nakup nadomestnih zemljišč omogočila tako, da je podjetju Perutnina Ptuj Agro predčasno prekinila zakupno pogodbo za 34 hektarjev kmetijskih površin. Lobnik je za svoja zemljišča, na katerih naj bi stala avtomobilska lakirnica, iztržil deset evrov po kvadratnem metru ali 750.000 evrov za vsa, za nakup 7,5 hektarja nadomestnih državnih zemljišč pa je odštel dobrih 160.000 evrov (po 2,17 evra za kvadratni meter). Torej je sklenil dober posel? »Ne bi rekel. V bistvu sem prodal stavbno zemljišče, torej je deset evrov nizka cena, saj so stavbna zemljišča vredna okoli 50 evrov,« nam je odgovoril Lobnik in zagotovil, da na račun dobičkonosnega zemljiškega posla ne bo šel na Havaje. »Ničesar si ne bom kupil, česar si sicer ne bi mogel kupiti. Denar bom vložil v kmetijo, če bo naprodaj še kaj zemljišč, jih bom dokupil,« je napovedal.